..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ سهم جامعه حسابداران در شفاف‌سازی‌ اطلاعات مالی

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

سهم جامعه حسابداران در شفاف‌سازی‌ اطلاعات مالی

متأسفانه تا‌کنون کمتر شاهد هماهنگی کامل و مناسب ارکان تصمیم‌ساز برای تبعیت از این سیاست بوده‌ایم. قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به‌عنوان حسابدار رسمی جایگاه حسابداران رسمی را به‌عنوان مرجع رسمی شفاف‌سازی‌ اعلام کرده است، درحالی‌که سازمان امورمالیاتی در رابطه با گسترش فرهنگ شفاف‌سازی‌ در چارجوب سیاست‌های پیش‌گفته، کمتر توجه به این جامعه تخصصی داشته است.

 می‌توانست اظهارنامه‌های مالیاتی که در سال ‌جاری از فعالان اقتصادی به‌خصوص در شرکت‌های کوچک و مشاغل اخذ می‌شد با کمک حسابداران رسمی، تضمین‌کننده شفافیت در این بخش باشد. تجربه کشورهایی که از شفافیت مالی مناسب‌تری برخوردارند نشان از حضور گسترده حسابداران رسمی در روابط اقتصادی به‌عنوان وکیل و امین مردم با ارگان‌های ذی‌ربط و به تبع آن اعتباربخشی به‌شأن و جایگاه حسابدار رسمی در این جوامع دارد.

 در این جوامع فعالان اقتصادی و افرادی که ملزم به ارائه گزارش از فعالیت اقتصادی خود هستند اغلب از خدمات تخصصی حسابداران رسمی به معنی واقعی استفاده می‌کنند. مقوله‌ای که در ایران بعضا عملیاتی نشده و به‌نظر می‌رسد متأسفانه جامعه حسابداران رسمی ایران نیز بنا به محدودیت‌های که مجال بحث آن در این مقوله نیست تا‌کنون قادر به ایفای نقش خود به‌طور شایسته در این خصوص نشده است، به‌گونه‌ای که نظام جامع مالی اقتصادی کشور محروم از استفاده مناسب از خدمات و ظرفیت تخصصی حسابداران رسمی به‌طور کامل شده‌است.

 امید است بارقه‌های تدبیر و امید شامل حال حسابداران رسمی نیز بشود و از دیدگاه‌های حرفه‌ای در امر مدیریت شفاف‌سازی‌ کشور، انتقال تجربیات این جامعه به ارکان تصمیم‌ساز را شاهد باشیم.

 *غلامرضا شجری

 * عضو  جامعه حسابداران رسمی

منبع : روزنامه همشهری

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

از بندهای گزارش كم كن و بر کیفیت گزارش افزا!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 25 تیر 1403