..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ الحاقیه (اصلاحیه) اظهارنامه ارزش افزوده

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

الحاقیه (اصلاحیه) اظهارنامه ارزش افزوده

 

اظهارنامه الحاقی در اصل یک اصلاحیه محسوب می شود و بیشتر در شرکتهای پیمانکاری یا مشاوران یا شرکتهایی که قرارداد های بلند مدت دارند کاربرد دارد..یعنی در مواردی که در پراخت و وصول مطالباتشون وقفه ایجاد میشود و کاربرد دیگر در اصلاح اشتباهات تایپی و حسابداری و البته این نکته رو هم اضافه کنم که این جریان بیشتر برای فروش و درآمد است ، نه برای خرید . زیرا هر وقت بصورت عادی خرید انجام میگیرد بلافاصله در همان دوره ارزش افزوده آن را محاسبه می کنید .

نکته ماده ۱۱ ارزش افزوده

نکته بسیار بسیار مهم این است که ابتدا باید بدانید که ارزش افزوده تاریخ معامله یا کارکرد تایید شده را ملاک قرار میدهد ، نه تاریخ وصول ودریافت مبلغ معامله یا کارکرد.یعنی به محض تحقق معامله یا فروش یا درامد و به محض تحمیل هزینه باید شناسایی شود.

طبق ماده ۱۱هنگام فروش باید مبلغ ارزش افزوده را از خریدار مطالبه نمود.حال اگر فروش نسیه و یا حتی اگر مبلغ مطالبه در چند دوره بعد دریافت شود شما ملزم به پرداخت ارزش افزوزه در همان دوره جاری میباشد.

ماده ۱۱مالیات بر ارزش افزوده.

در حالتهایی که معامله صورت گرفته ولی کلیه مبلغ مورد معامله(اصل +ارزش افزوده) از خریدار تا مدت های طولانی وصول و دریافت نمیشود.

ارایه دهنده باید ان مبلغ ارزش افزوده که از خریدار دریافت ننموده است را در دوره جاری پرداخت نماید.

در این حالت  معمولا شرکت فروشنده حاضر به پرداخت ارزش افزوده از جیب خود نمی باشد و پرداخت را منوط به دریافت از خریدار می داند.در نتیجه هیچگونه گزارشی مبنی بر فروش و ارسال اظهار نامه نمیکنند.

دریک مثال واقعی بیشتر و واضحتر متوجه خواهید شد.

فرض کنید یک شرکت مهندسین مشاور(ماهانه کارکرد ارسال میشود) در ابتدای سال 94 شروع به ارسال صورت وضعیت یا کارکرد خود و ارجاع به کارفرما می نماید وطبق شرایط عمومی پیمان پس از تایید کارکرد و کسر کسورات ، حداکثرتا ۱۵روزملزم به پرداخت وجه پیمانکار(مشاور) می باشد.

با فرض اینکه در ماه آبان سال 94هستیم  که ۸ کارکرد ارسال شده . یعنی دو دوره ارسال مالیات بر ارزش افزوده سپری شده.

شرکت می بایست کلیه مبالغ ارزش افزوده کارکرد تایید شده را پرداخت نماید (تا شامل ۲%جریمه نگردد).چونکه معامله  و درآمد تحقق یافته ، درحالی که چنین اتفاقی نیفتاد و به دستورمدیریت منوط به دریافت کارکرد از کارفرما شد.

دوره اول ارسال اظهارنامه

بافرض هیچگونه خرید.

اظهار نامه خالی ارسال شده.

دوره دوم نیز همان گونه.

۱)در اواخر شهریور 94 کارکرد فرودین ۱۰ م و اردیبهشت ۲۰ م دریافت میشود

مهلت ارسال اظهار نامه دوره دوم فرا میرسد

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

حسابرسی مفت نمي‌شه، ممیزم دوست نمي‌شه!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 8 اسفند 1402