..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ بند تاکید بر مطلب خاص در گزارش های حسابرسی

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

بند تاکید بر مطلب خاص در گزارش های حسابرسی

 

 

بنابراین بند تاکید بر مطلب خاص باید به شرطی در گزارش درج شود که حائز شرایط زیر باشد:

۱/شواهد حسابرسی کافی و مناسب مبنی بر اینکه موضوع مورد نظر به طور با اهمیتی در صورت‌های مالی تحریف نشده است، کسب شده باشد.

۲/تنها باید به اطلاعات ارائه یا افشا شده در صورت‌های مالی اشاره داشته باشد.

۳/این بند بلافاصله پس از بند اظهارنظر درج شود

۴/از عنوان «تاکید بر مطلب خاص» یا عنوان مناسب دیگری استفاده شود.

۵/در این بند به روشنی به آن موضوع خاص و موارد افشای مربوط در صورت‌های مالی که به طور کامل آن را توصیف می‌کند، اشاره شود

۶/تصریح شود که اظهارنظر حسابرس با توجه به این موضوع خاص، تعدیل نشده است. اما متاسفانه در گزارش‌های حسابرسی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس دیده می‌شود که برخی از بندهای درج شده به عنوان بند تاکید بر مطلب خاص دارای شرایط یادشده نبوده، بلکه دارای بند شرط حسابرس است که در زیر بند اظهار‌نظر تحت عنوان بند تاکید بر مطلب خاص درج شده است.

برخی از مواردی که به موجب استانداردهای حسابرسی منجر به ارائه بند تاکید بر مطلب خاص می‌شود به شرح زیر است:

۱- در صورت‌ وجود ابهام‌ با اهمیت‌ در باره‌ تداوم‌ فعالیت‌ و افشای‌ کافی‌ در صورت‌های‌ مالی‌، حسابرس‌ باید نظر مقبول‌ (تعدیل نشده)، اظهار اما با افزودن‌ یک‌ بند توضیحی (تاکید بر مطلب خاص) حاوی‌ وجود ابهام‌ با اهمیت‌ درباره‌ رویدادها یا شرایطی‌ که‌ ممکن‌ است‌ به ‌تردیدی‌ عمده‌ در مورد توانایی‌ واحد مورد رسیدگی‌ به‌ ادامه‌ فعالیت‌ بینجامد و با اشاره‌ به‌ یادداشت‌ توضیحی‌ صورت‌های‌ مالی‌، گزارش‌ خود را تعدیل‌ کند. حسابرس‌ در ارزیابی‌ کفایت‌ افشا در صورت‌های‌ مالی به‌ این‌ موضوع‌ توجه‌ می‌کند که‌ اطلاعات‌ افشا شده‌ توجه‌ استفاده‌کنندگان‌ را به ‌احتمال‌ ناتوانی‌ واحد مورد رسیدگی‌ در بازیافت‌ دارایی‌ها و پرداخت‌ بدهی‌ها در روال‌ عادی‌ عملیات‌ تجاری‌، به‌روشنی‌ جلب‌ کند.

۲ – در مواردی که گزارش حسابرس نسبت به صورت‌های مالی دوره گذشته حاوی نظر مشروط، عدم اظهارنظر یا نظر مردود بوده و موضوعی که باعث تعدیل گزارش شده بود برطرف شده و به‌گونه‌ای مناسب نیز در صورت‌های مالی دوره جاری افشا شده باشد، حسابرس در گزارش دوره جاری خود معمولا اشـاره‌ای به موضوع مندرج در گزارش دوره گذشته نخواهد داشت. اما چنانچه حسابرس ضروری تشخیص دهد می‌تواند این موضوع را در یک بند تاکید بر مطلب خاص در گزارش خود بیاورد.

۳- اگر اطلاعات افشا شده (سایر اطلاعاتی که به عنوان جزء لاینفک صورت‌های مالی تلقی می‌شود و بنابراین تحت پوشش اظهارنظر حسابرس قرار می‌گیرد. برای مثال، صورت‌های مالی طبق استانداردهای حسابداری ایران تهیه شود و میزان انطباق آن با استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی نیزدر یادداشت‌های توضیحی صورت‌های مالی توصیف شود.) گمراه‌کننده نباشد، اما به نظر حسابرس، آگاهی استفاده‌کنندگان از آن برای درک صورت‌های مالی، موضوعی اساسی است، طبق استاندارد ۷۰۶ و به منظور جلب نظر استفاده‌کنندگان، یک بند تاکید بر مطلب خاص به گزارش حسابرس افزوده می‌شود.

حسین مهربانی*
*حسابدار رسمی

منبع : دنیای اقتصاد

 

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

یک مناقصه و چهل حسابرس!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 26 خرداد 1403