..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ تفاوت کارگر با کارمند

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

تفاوت کارگر با کارمند

 

 لفظ کارگر در ماده ۲ قانون کار

موضوع قابل توجه در مورد تعریف کارگر آن است که لفظ کارگر بر اشخاص حقیقی دلالت دارد و شرکتها و موسسات کارگر محسوب نمیشوند. و همچنین لفظ به هر عنوان در ماده مذکور، نشان دهنده عام بودن مفهوم کارگر است یعنی کسانی که کار یدی یا فنی انجام میدهند، مانند : دکتر، مهندس، کارگرساده و…

 واژه کارگر را در مورد کسی بکار میبرند که کارشان جنبه یدی یا فنی داشته باشد و بر عکس به کسانی که کارشان جنبه فکری دارد یا با نوشتن دفتر و محاسبه و مانند آن سر و کار دارند کارمند میگویند.

 ولی از نظر مفهوم حقوقی، رابطه کارگری و کارفرمایی رابطه ایست حقوقی که براساس چگونگی و کیفیت ارتباط میان دو طرف یعنی دادن دستور و نظارت بر کار و پرداخت مزد از سوی کارفرما و انجام کار زیر نظر کارفرما در برابر دریافت مزد از سوی کارگر خلاصه میشود.

 در این رابطه، نوع کار مهم نیست مثلا حسابدار، ماشین نویس از نظر عرف کارمند ولی از نظر حقوقی و دیدگاه قانون کار کارگر محسوب می شود.

 

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

استانداردهای ترجمه‌شده رو که دیگه براش هورا نمی‌‏کشن!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 16 بهمن 1401