..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ جزئیات طرح آزادسازی سهام عدالت

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

جزئیات طرح آزادسازی سهام عدالت

او ادامه داد: سهام عدالتی که تاکنون واگذار شده به دلایل مختلفی نتوانسته اهداف اولیه را دنبال کند و مشکلاتی را هم به همراه داشته که یکی از مهم‌ترین آنها افزایش تصدیگری دولت در اقتصاد است.

عضو شورای بورس افزود: هدف از واگذاری سهام عدالت، فروش سهام شرکت‌ها به مردم و کاهش تصدیگری دولت بود درحالی‌که نحوه این واگذاری هدف اصلی این طرح را زیر سؤال برد و منجر به‌افزایش تصدی دولت در شرکت‌ها شد و این موضوع با روح اصل‌۴۴ منافات اساسی دارد.

پورابراهیمی تأکید کرد: از سوی دیگر تاکنون ۴۲میلیون نفر از مردم سهام عدالت دریافت کرده‌اند درحالی‌که هیچ عایدی از این سهام به‌دست نیاورده‌اند و در واقع مالکیت در حد صفر است؛ چراکه نه امکان خرید و فروش این سهام را دارند، نه می‌توانند سود سهامشان را دریافت کنند و نه امکان حضور در مجامع عمومی شرکت‌ها و مشارکت در تصمیم‌گیری شرکت‌ها دارند.

جزئیات طرح آزاد‌سازی‌ سهام عدالت

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه به جزئیات طرح آزاد‌سازی‌ سهام عدالت پرداخت و گفت: با بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد دولت تاکنون ۴۴هزار میلیارد تومان سهام به مردم واگذار کرده که از این میزان تاکنون ۱۰هزار میلیارد تومان آن با درنظر گرفتن تخفیف‌هایی که از سوی دولت لحاظ شده، تسویه شده است. این به‌معنای این است که کل مطالبات دولت از سهام عدالت ۳۴هزار میلیارد تومان است؛ یعنی اینکه اگر ۳۴هزار میلیارد تومان از سبد سهام عدالت به دولت پرداخت شود، سهام عدالت به‌طور خودکار آزاد می‌شود.

او ادامه داد: بررسی‌های دقیق‌تر نشان داد که ارزش کل سهامی که در قالب سبد سهام عدالت به مردم واگذار شده، از ۴۴هزار میلیارد تومان به ۹۰هزار میلیارد تومان رسیده است. به این ترتیب می‌توان با فروش بخشی از سهام موجود در سبد سهام عدالت مبلغ ۳۴هزار میلیارد تومان مطالبه دولت از سبد سهام عدالت را تسویه کرد و با توجه به اینکه دولت در حال حاضر با کسری بودجه زیادی مواجه است، این رقم می‌تواند بخش زیادی از مشکلات دولت را حل کند.

وی افزود: بررسی‌های ما نشان داده که به‌راحتی با فروشی بخشی از سهام موجود در سبد سهام عدالت می‌توان طلب دولت را تسویه کرد و در عین حال پس از آزاد‌سازی‌ این سهام، مردم هم مالک نهایی سهام عدالت خودشان می‌شوند.

پورابراهیمی توضیح داد: پس از آزاد‌سازی‌ این سهام همه نقدینگی موجود به داخل یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) تزریق می‌شود تا از طریق آن مردم امکان خرید و فروش سهامشان را پیدا کنند.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: برآورد‌ها نشان می‌دهد که با آزاد‌سازی‌ سهام عدالت و اختصاص آن به مشمولان سهام عدالت در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به هر یک از مشمولان بین یک‌میلیون‌و۳۰۰ تا یک میلیون‌و۴۰۰هزار تومان سهام عدالت تعلق می‌گیرد.

وی تأکید کرد: همه ابعاد این طرح ماه‌ها در نشست‌های مشترک با مسئولان بورس و وزیر امور اقتصادی و دارایی مورد بررسی قرار گرفته و وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز به‌طور کامل با اجرای این طرح موافق است.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

هزار تا حساب می‌‏سازه یکیش کتاب نداره!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 4 اسفند 1402