..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ راه های دریافت وام قرض الحسنه

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

 

 

روزنامه هفت صبح: وام قرض الحسنه یکی از پردرخواست ترین تسهیلات بانکی است. بانک های کشور موظف هستند بخشی از منابعشان را هر سال به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اختصاص دهند. در طول سال های اخیر تقاضا برای دریافت انواع این تسهیلات زیاد شده و در چهار ماهه پایان سال منابع بانک ها ته می کشد.

 عمده متقاضیان این وام از قشرهای فقیر و متوسط جامعه یا جوانان دم بخت هستند و دولت سعی می کند از بخش های مختلف اعتبار لازم را فراهم کند اما وام قرض الحسنه چیست. چند نوع وام قرض الحسنه وجود دارد و با چه شرایطی می توان از این تسهیلات استفاده کرد.

اینها سوالاتی است که در گزارش امروز می خواهیم به آن جواب دهیم. اما قبل از پرداختن به این سوال ها دو خبر مهم در حوزه وام های قرض الحسنه را تحلیل می کنیم. خبر اول مربوط به تجمیع صندوق های قرض الحسنه است و خبر دوم افزایش سقف پرداخت وام قرض الحسنه.

تجمیع صندوق های قرض الحسنه در بانک ها خیلی از کسانی را که به این صندوق ها برای دریافت وام دل بسته بودند نگران کرده است. آنها مدت ها برای دریافت یک وام قرض الحسنه در نوبت بوده اند و حالا با اعلام این خبر باید از اول همه مراحل را طی کنند.

معنای تجمیع صندوق های قرض الحسنه برای ما

همه صندوق های قرض الحسنه که بیش از یک شعبه دارند تا یکشنبه آینده فرصت دارند تا در یک بانک قرض الحسنه تجمیع و سهامدار شوند. در غیر اینصورت از فعالیت آنها جلوگیری می شود و مسئولیت مشکلات بعدی برعهده هیات مدیره این صندوق ها خواهد بود. این برای کسانی که با هزار امید و آرزو درخواست وام به این صندوق ها داده اند و ماه هاست که در نوبت هستند چه معنی دارد.

 آیا باید شانسشان را در جایی دیگر امتحان کنند یا اینکه همچنان منتظر بمانند. هر چند بانک مرکزی و خود این صندوق ها قول داده اند که پس از ادغام در بانک های قرض الحسنه اولویت هایی برای این دسته افراد در نظر می گیرند اما پیشنهاد ما این است که اگر پولی به عنوان سپرده یا باز کردن حساب در این صندوق ها دارید آن را برداشت کنید و برای دریافت وام قرض الحسنه به یکی از بانک های قرض الحسنه بروید.

 قبل از اینکه بخواهید این کار را انجام دهید مطمئن شوید صندوق مورد نظر شما بیش از یک شعبه دارد چون براساس قانون صندوق های تک شعبه ای مشکل مجوز ندارند و می توانند همچنان به کارشان ادامه دهند.

افزایش سقف وام قرض الحسنه

خبر مهم دیگر اینکه روز گذشته شورای پول و اعتبار تصویب کرد از این پس سقف پرداخت وام های قرض الحسنه ۱۵ میلیون تومان باشد. تا قبل از این هیچ بانکی حتی با وجود در اختیار داشتن منابع کافی نمی توانست بیشتر از ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه بدهد. با افزایش سقف مشکل دو گروه حل می شود گروه اول متقاضیان وام کارآفرینی و خود اشتغالی هستند و گروه دوم کسانی که با معرفی سپرده گذاران قرض الحسنه به بانک ها معرفی می شدند. شورای پول و اعتبار هر چند سقف وام قرض الحسنه را از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان افزایش داده اما در این مصوبه تاکید کرده بانک ها برای پرداخت این وام فقط یک نفر ضامن از متقاضی درخواست کنند که این هم یک اقدام مثبت تلقی می شود.

شاید برخی ها اعتراض کنند که بانک ها با توجه به کمبود منابع نمی توانند بیش از ۵ تا ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت کنند پس این مصوبه چه تاثیری می تواند داشته باشد. در ادامه این گزارش راه های دریافت وام های قرض الحسنه بالای ۱۰ میلیون تومان را هم معرفی خواهیم کرد.

وام قرض الحسنه چیست؟

تسهیلات قرض الحسنه مشخصا به وام هایی گفته می شود که بانک ها با صندوق های مالی بدون دریافت سود به متقاضیان پرداخت می کنند و آن را در اقساط بلند مدت دریافت می کنند.

مهمترین ویژگی این تسهیلات نداشتن سود و قسطی بودن آن است و همین ویژگی باعث شده متقاضیان دریافت آن روز به روز افزایش پیدا کنند. وام ازدواج، وام اشتغال، وام های ضروری و … در زمره این تسهیلات هستند اما شرایط و مدارک لازم برای دریافت هر کدام از این نوع وام ها فرق می کند.

تسهیلات از محل حساب جاری پس انداز

در قالب طرحی که از سوی بانک قرض الحسنه مهر امام رضا (ع) به اجرا در آمده اشخاص حقیقی و حقوقی با باز کردن حساب های ویژه می توانند از این بانک تا سقف ۱۵ میلیون تومان برای نزدیکان یا کارکنان خود تسهیلات قرض الحسنه بگیرند. بر این اساس آنها می توانند با سپرده گذاری حداقل ۵۰ میلیون تومان در این بانک و با گذشت شش ماه به میزان سپرده خود افرادی را برای دریافت تسهیلات معرفی کنند.

مثلا شرکتی با باز کردن یک حساب ۱۰۰ میلیون تومانی می تواند ۱۵ نفر از کارکنانش را به این بانک معرفی کند که هر کدام تا سقف ۱۵ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. افزایش سقف تسهیلات این گروه را بیشتر از دیگر متقاضیان خوشحال می کند و مهمترین روش دریافت تسهیلات قرض الحسنه با رقم بالا هم همین است.

شرایط لازم: متقاضیان دریافت وام قرض الحسنه از این روش، باید از طرف صاحب حساب ویژه به بانک معرفی شوند. ۵۰ درصد تسهیلات از محل حساب و ۵۰ درصد هم از طریق بانک تامین می شود. آنها فقط کافی است مدارکشان کامل باشدو از سوی صاحب حساب تایید شوند. در این صورت نیازی به معرفی ضامن ندارند.

تسهیلات ازدواج، اشتغال و …

دسته دوم وام های قرض الحسنه نیازهای قشر جوان را بیشتر پوشش می دهد. شناخته شده ترین آن وام ازدواج است. وام اشتغال هم شرایطی مشابه دارد. منابع بانکی برای پرداخت این تسهیلات در سال گذشته ته کشید اما پرداخت آن مجددا شروع شده است. این وام ها با کارمزد چهار درصد و در اقساط بلند مدت پرداخت می شود. مبلغ آن در حال حاضر سه میلیون تومان است و فعلا هم خبری از افزایش نیست.

شرایط لازم: برای دریافت وام ازدواج، داشتن شرایط عمومی و ارائه مدارک مربوط به ثبت ازدواج کافی است. البته قبل از آن باید از طریق سامانه ثبت نام ازدواج بانک مرکزی ثبت نام کنید و منتظر معرفی شعبه بانک مورد نظرتان باشید. معرفی یک ضامن معتبر برای هر یک از زوجین هم الزامی است. برای دریافت وام اشتغال هم باید علاوه بر مدارک معتبر شناسایی خلاصه ای از طرح مورد نظرتان را ارائه دهید. قبل از اقدام از طریق سامانه مخصوص ثبت کنید و در صورت تایید و معرفی بانک یک نفر ضامن معتبر معرفی کنید.

قرض الحسنه ضروری

وام قرض الحسنه ضروری در اعتبارات بانک ها هر سال ردیف جداگانه دارد. خیلی ها فکر می کنند منظور از این تسهیلات همان وام های خرید لوازم خانگی یا خودرو است. برای دریافت این وام شما باید به بانک مراجعه کنید. یکی از نهادها از جمله استانداردی، شورای شهر، کمیته امداد باید به شما معرفی نامه داده باشند. در این صورت درخواست شما ثبت می شود. مبلغ این وام بین یک تا سه میلیون تومان است. در همه بانک های دولتی و خصوصی هم قابل پرداخت است.

شرایط لازم: اگر به بانکی برای دریافت این وام مراجعه کردید و از شما خواستند اول سپرده گذاری کنید می توانید شکایت کنید. در صورتی که از طرف یک نهاد به بانک معرفی شده باشید حتی اگر در آن بانک حساب هم نداشته باشید باید این تسهیلات در قالب قرض الحسنه و در اقساط بلندمدت به شما پرداخت شود. مدارک شناسایی معتبر به همراه معرفی نامه و معرفی یک نفر ضامن کارهایی است که باید انجام دهید.

دریافت وام از صندوق ها و بانک های قرض الحسنه

در حال حاضر بانک قرض الحسنه مهر امام رضا (ع) و رسالت برای پرداخت این تسهیلات راه اندازی شده اند. متقاضیان می توانند با مراجعه به شعبه های این دو بانک خصوصا بانک رسالت درخواست دریافت یکی از انواع قرض الحسنه عادی یا ویژه را ثبت کنند. وام گیرندگان از این بانک ها علاوه بر اصل سالیانه دو درصد به عنوان کارمزد پرداخت خواهند کرد.

شرایط لازم: دفترچه حساب پس انداز (با میانگین مانده حساب مناسب)، تکمیل فرم تقاضا. اصل و کپی صفحه اول شناسنامه وام گیرنده و ضامنین. اصل و کپی کارت ملی. ضامن یا ضامنین مورد تایید شعبه و اصل و کپی فیش حقوقی یا سنوات شغلی وام گیرنده یا ضامنین، مدارک و شرایطی است که باید برای دریافت این وام ارائه دهید.

صندوق های تک شعبه

تقریبا در هر محله ای صندوق هایی به عنوان قرض الحسنه فعالیت می کنند. اگر این صندوق ها فقط یک شعبه داشته باشند می توانند تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کنند. شما نباید برای دریافت این تسهیلات سپرده گذاری کنید اما معمولا مبلغی بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان از متقاضی به مدت سه ماه دریافت می شود. میزان تسهیلات پرداختی هم بستگی به نر مسئولین صندوق دارد اما معمولا یک تا سه میلیون تومان است.

شرایط لازم: معرفی نامه از طرف معتمدین یا امام جماعت محله، ارائه مدارک شناسایی معتبر و معرفی یک ضامن معتبر از متقاضیان دریافت وام از این صندوق ها درخواست می شود.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

حسابرسی مفت نمي‌شه، ممیزم دوست نمي‌شه!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 25 تیر 1403