..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ صرافی ها مجاز به ایجاد شعبه نیستند

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

صرافی ها مجاز به ایجاد شعبه نیستند

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ستاک با بیان اینکه بانک مرکزی به فراخور شرایط مبادرت به بروز رسانی و تغییر دستورالعمل های صادره می نماید خاطرنشان کرد:‌دلیل تغییر و به روزآوری دستورالعمل تاسیس،فعالیت و نظارت صرافی ها عدم تناسب برخی مفاد دستور‌العمل پیشین با فضای موجود بازار است. لذا با توجه به این که وجود صرافیهای متعدد ، در تشدید تقاضای کاذب ارز تاثیرگذار بوده ، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برآن شد تا با اعمال ضوابط جدید تعداد صرافیهای موجود در بازار را به نحوی تعدیل نماید تا آن دسته از صرافیها که دارای بنیه مالی قوی و افراد با تحصیلات و سابقه کاری مناسب و مرتبط هستند، در بازار باقی بمانند. ضمن آنکه برخی نهادهای مسئول نیز تغییر دستورالعمل پیشین را به بانک مرکزی توصیه نموده بودند  .
وی دستورالعمل جدید که تحت عنوان « دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها» به استناد ماده 11 قانون پولی و بانکی مصوب سال 1351 و تبصره یک  ماده 96 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه تدوین گردیده است را شامل 8 فصل خواند و افزود: فصول ا‌ین دستورالعمل به ترتیب  عبارتند از تعاریف، ضوابط تاسیس، ارکان صرافی، سرمایه،اجاره نامه ،فعالیت، نظارت و سایر موارد است.
وی تاسیس صرافی را طبق فصل دوم دستورالعمل جدید با اخذ مجوز از بانک مرکزی مجاز برشمرد و اضافه نمود: تاسیس صرافی توسط موسسات اعتباری صرفاً در قالب شرکت سهامی خاص و توسط اشخاص حقیقی صرفاً در قالب شرکت تضامنی امکان پذیر است .
ستاک در ادامه  ضوابط فصل دوم دستورالعمل اظهارداشت: بر اساس دستورالعمل جدید، تاسیس شعبه توسط صرافی ممنوع است و صرافی های موجود که دارای شعبه می باشند ،موظفند حداکثر  مدت 6 ماه از تاریخ ابلاغ دستورالعمل، شعبه های خود را تعطیل نمایند.
وی در خصوص مکان فعالیت صرافی تصریح کرد: در دستورالعمل جدید مقرر گردیده است مکان فعالیت صرافی باید از حیث ملاحظات حفاظتی و امنیتی به تایید مراجع ذیصلاح برسد.
ستاک  دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته های بانکداری، اقتصاد، حقوق، مدیریت ،حسابداری و فناوری اطلاعات یا حداقل پنج سال سابقه فعالیت بانکی در بانک ها و موسسات اعتباری و یا فعالیت در صرافی های مجاز را از شرایط  لازم موسسین صرافی برشمرد و افزود: در دستورالعمل جدید گذراندن دوره های آموزشی مرتبط با صرافی طبق اعلام بانک مرکزی برای موسسین صرافی ها الزامی است.
مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی با اشاره به فصل چهارم دستورالعمل صرافی ها تحت عنوان «سرمایه» خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل جدید حداقل مبلغ سرمایه اولیه به منظور تاسیس صرافی نوع اول مبلغ 50 میلیارد ریال و صرافی نوع دوم و صرافی متعلق به موسسه اعتباری مبلغ  200 میلیارد ریال تعیین شده است  ضمن آنکه لازم است قبل از ثبت صرافی مبالغ تماماً به صورت نقدی نزد بانک مرکزی تودیع شود.
وی در ادامه تشریح فصل چهارم دستورالعمل جدید صرافی ها افزود: حداقل 90 درصد از سرمایه صرافی موسسه اعتباری باید متعلق به موسسه اعتباری باشد و صرافی های در حال فعالیت که سرمایه ثبتی آنها کمتر از مبلغ سرمایه موضوع این فصل است می بایست حداکثر طی مدت یک سال از تاریخ تصویب دستورالعمل نسبت به افزایش سرمایه مقرر اقدام نمایند.
ستاک تاکید نمود: بر اساس دستورالعمل جدید، صرافی ها موظفند معادل 50 درصد از سرمایه ثبتی ، دارایی غیرمنقول به نام صرافی ثبت و یا معادل همین ارزش ، گواهی مسدودی سپرده نزد موسسات اعتباری به بانک مرکزی ارایه نمایند.
مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی افزود:الزام صرافیها به ارائه ضمانت نامه بدون قید و شرط حسن انجام تعهد با سررسید درسال به نفع بانک مرکزی به میزان 50 درصد آخرین سرمایه ثبتی و لزوم ارائه صورتهای مالی سالیانه حسابرسی شده از سوی حسابرس معتمد بانک مرکزی حداکثر 4 ماه بعد از پایان سال مالی به بانک مرکزی و ارائه صورتهای مالی میان دوره‌ای شش ماهه به انضمام گزارش حسابرس معتمد بانک مرکزی را از دیگر تغییرات بااهمیت دستورالعمل جدید نسبت به دستورالعمل پیشین دانست .
وی در خصوص فصل هفتم این دستورالعمل تحت عنوان «نظارت» اظهارداشت: در این فصل مسئولان صرافی موظف شده اند امکان رسیدگی های لازم را برای بازرسان بانک مرکزی فراهم نمایند و درصورت سلب صلاحیت هریک از اعضای هیات مدیره یا مدیرعامل، چنانچه صرافی ظرف مدت 10 روز نسبت به معرفی اعضای جدید هیات مدیره یا مدیرعامل جدید اقدام ننماید، اجازه نامه فعالیت آنها تعلیق خواهد شد.
گفتنی است شوراي پول و اعتبار در يک‌هزار و يک‌صد و شصت و چهارمين جلسه اول مردادماه سال جاری خود دستورالعمل اجرايي تأسيس، فعاليت و نظارت بر صرافي‌ها را در 48 ماده و 18 تبصره به تصويب رساند.
دستورالعمل مذکور،جايگزين دستورالعمل قبلي شوراي پول و اعتبار موضوع مصوبه يک‌هزار و يک‌صد و شانزدهمين جلسه نهم شهریورماه سال یکهزارو سیصد و هشتادو شش شوراي پول و اعتبار ‌گرديده است.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

هر کی گزارش می‌‏فروشد/ مشتری با وی بجوشد

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 11 آذر 1402