..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ مناطق آزاد تجاری

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

در زبان انگلیسی وابسته به آنچه درفرهنگ و گویش به صورت كاربردی اقتضا كند، ایجاد واژگان مورد نیاز انجام می پذیرد، به همین دلیل برای مناطق آزاد نیز بیش از ۲۰ واژه كاربردی متفاوت به وجود آمده است كه دقت در آنها می تواند دورنمای مورد نظر واژگان منتخب را برای منطقه مورد نظر آشكار سازد واژگانی همچون: «منطقه آزاد مالیاتی Tax free zone»، «منطقه آزاد صنعتیIndustrial free Zone»، «منطقه آزاد تجاری Free Trade Zone»، «منطقه تولید آزاد Free Production Zone» و امثال اینها…

در دیدگاه كلان عبارات فوق نشان دهنده ویژگی های كلیدی و بسیار مهمی هستند كه متأسفانه كمتر مورد التفات ما قرار گرفته اند برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

۱) مناطق آزاد وابسته به جغرافیای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و براساس شرایط زمانی، مكانی و زیرساخت ها و حتی آب وهوایی متفاوت بوده و هر كدام باید به صورت مجزا مورد توجه و برنامه ریزی قرارگیرند.

۲) هر منطقه آزاد وابسته به خصوصیات ماهوی و برنامه های از پیش تدوین شده، دارای دورنمای مشخص با یك فعالیت عمده و اصلی و تعدادی خرده فعالیت كه همگی موازی و همسو با فعالیت اصلی تعریف می شوند، بوده و مورد ارزیابی قرار می گیرند.

۳) مهم ترین ویژگی مناطق آزاد پویا (Dynamic) بودن آنها در راستای اهداف و چشم انداز اصلی و منطبق با تغییرات منطقه ای و جهانی است. درواقع مدیریت مناطق آزاد با برنامه ریزی هوشمند و با اطلاع مداوم از تغییرات جهانی و منطقه ای موجبات لازم برای تحقق توسعه منطبق بر اهداف و برنامه از پیش تعیین شده را فراهم می آورد. اعطای امتیازات خاص و ایجاد جاذبه و شرایط رقابتی از جمله ابزار مهم دولت برای تقویت پویایی در این مناطق است.

۴) از دیگر ویژگی های بسیار مهم مناطق آزاد آن است كه این مناطق به صورت هدفمند مهاجرپذیر هستند و دولت شرایط و تسهیلات مناسب برای مهاجرت افراد غیربومی را به منطقه فراهم می آورد.

۵) با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری های دولتی و غیردولتی، مناطق آزاد بسیار استراتژیك بوده و ایجاد امنیت و از آن مهم تر تضمین امنیت در این مناطق بسیار مهم است. در همین ارتباط نیروهای انتظامی، دستگاه های قضایی و بیمه مهم ترین اركان مربوطه هستند.

در كشور ما و از سال ۱۳۶۸جزایر كیش و قشم و بندرچابهار به عنوان نخستین مناطق آزاد تجاری و صنعتی و با هدف ایجاد تسهیلات اداری و گمركی برای گسترش صادرات غیرنفتی انتخاب شدند. متاسفانه در گزارش های رسمی و از جمله گزارش بانك جهانی كه در سایت رسمی این بانك آمده است، مناطق آزاد كشور ما در رده بندی ها، جزو مناطق ناموفق قلمداد شده اند. گزارش های متعدد داخلی نیز در مورد بررسی عملكرد مناطق آزاد تدوین شده كه در جای خود بسیار ارزشمند و قابل تامل هستند. از جمله این گزارش ها نقد عوامل مؤثر بر جذب سرمایه در منطقه آزاد چابهار با استفاده از تكنیك ریاضی AHP است كه ضمن مرور بر اهداف اولیه ایجاد این منطقه، با استفاده از روش های استاندارد و مدلسازی مبتنی بر درخت سلسله مراتب تصمیم وانجام مقایسه های زوجی و با تعیین نرخ سازگاری، ضرایب اولویت متغیرهای مؤثر بر جذب سرمایه اعم از امكانات، قوانین و مقررات، مدیریت، سیاستگذاری های تعیین شده و به جمع بندی و نتیجه گیری رسیده اند.

براساس این گزارش ها، مناطق آزاد در كشور ما عمدتا دچار مشكلات مشابهی هستند كه مهم ترین آن ضعف در مدیریت این مناطق است، به عنوان مثال در مورد منطقه آزاد چابهار و با گذشت ۱۴ سال از شروع به كار آن، در بهمن سال ۱۳۷۱ همچنان مشكلات و موانعی وجود دارد كه به شرح ذیل كمی شده اند:

▪ فقدان سازمان های اجرایی مناسب و عدم برخورداری از مدیریت صحیح وكارا با ضریب ۳۲ درصد

▪ محدودیت و نارسایی قوانین و مقررات با ضریب ۲۵ درصد

▪ اثر سیاست های دولت با ضریب ۲۵ درصد

▪ محدودیت منابع و زیرساخت ها با ضریب ۱۸ درصد

ضمنا باید خاطرنشان كرد مناطق رقیب در كشورهای همجوار همواره بر مشكلات این مناطق دامن زده و از ضعف های مدیریتی مناطق استفاده كرده اند، به گونه ای كه حتی عوامل آنها با امضای تفاهمنامه ای مبهم، صوری و غیرعملی موجبات بی اعتبار شدن این مناطق را فراهم آورده و بر بی اعتمادی هر چه بیشتر سرمایه گذاری در این مناطق دامن می زنند.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

چه علی‌‏ الراسیه كه ممیزش هم گريه مي‌‏كنه!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 5 خرداد 1403