..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ کار آموزان حسابرسی مواظب باشند

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

کار آموزان حسابرسی مواظب باشند


بنابراین، این وظیفه شرکا و مدیریت یک موسسه است که کارآموزی لازم را به کارکنان خود ارائه بدهند.اصولا هر موسسه حسابرسی باید یک دستور‌العمل کارآموزی برای خود داشته باشد و هر کارآموز بی‌تجربه که وارد آن موسسه می‌شود، طبق آن دستور‌العمل کار آموزی، به او آموزش کافی داده شود تا بعد از ۴ یا ۵ سال، حسابرس ارشد و بعد از ده سال کار، مدیر ارشد شود.در کتابی ‌خواندم که یک شخص که دارای ضریب هوشی خوب و بالا است (البته نسبتا بالا)، باید بعد از ۱۰ تا ۱۲ سال بتواند در موسسه‌ای که کار می‌کند، در جایگاه شرکای آن موسسه درآید.دستورالعملی که در مورد آن صحبت کردم، می‌تواند برنامه کارآموزی را از تیک زدن و جمع کردن شروع و پله پله کارآموز را به درجات بالا در یک موسسه راهنمایی کند. البته به کارآموزان توصیه می‌کنم که کارآموزی خود را از یک موسسه حسابرسی خوب آغاز کنند و حتی‌الامکان در ۴ یا ۵ سال اول، محل کار خود را به هر دلیلی که باشد، عوض نکنند. کار آموزان خود باید به دنبال فرا گرفتن انواع کارها باشند به نحوی که کار را از زیر دست مافوق‌های خود بکشند. باید از خود مایه بگذارند و مطالعات وسیع در زمینه حسابداری، حسابرسی، قانون مالیات‌ها، قانون تجارت و… داشته باشند.کارآموزان نباید در اوقات بیکاری خود دور هم بنشینند و داستان‌های زیبا و جذاب برای یکدیگر تعریف کنند. من شاهد این بودم که اکثریت کار آموزان ترجیح می‌دهند که در اوقات فراغت در موسسه (بین دو کار حسابرسی)، با هم بحث‌های شیرین داشته باشند و از مطالعه کتب حرفه‌ای گریزان هستند.کارآموزان هم باید هشیار باشند و توجه کنند در هر  کار حسابرسی جدید، موارد جدید یاد می‌گیرند و به طرف جلو پیش می‌روند. ساکن بودن در یک مرحله کارآموزی، موجب ضرر آنها در آینده خواهد شد. کارآموزان باید متوجه شوند که بعد از ۴ یا ۵ سال کارآموزی، کلیه عناوین حساب‌ها را رسیدگی کرده‌اند و معلومات آنها رو به رشد بوده است. برای این کار می‌توانند به کاربرگ‌های حسابرسی سال قبل مراجعه کنند ولی به هیچ وجه کپی کردن را جزو کار خود قرار ندهند.

در آخر این نوشتار، پیشنهادی به جامعه حسابداران رسمی ایران دارم که کلاس‌های کارآموزی عملی برای کارآموزان، از مبتدی تا مدیر ارشد برگزار کنند و در آنجا از حسابرسان با سابقه، کار کشته و با معلومات روز به منظور آموزش عملی حسابرسی به کارآموزان استفاده کنند البته اگر این کلاس‌ها به نحو صحیح و مناسب برنامه‌ریزی شده باشد، کارآموزان مبتدی حتما به درجه مدیر ارشدی در حسابرسی می‌رسند.


گارو هوانسیان فر

* عضو پیوسته انجمن حسابداران خبره حسابداری مدیریت انگلستان، حسابدار خبره حسابداری مدیریت جهانی

منبع : دنیای اقتصاد

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

از بندهای گزارش كم كن و بر کیفیت گزارش افزا!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 25 تیر 1403