..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ تمامی مصنوعات طلای قابل عرضه به بازار، مشمول پرداخت مالیات است.

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

تمامی مصنوعات طلای قابل عرضه به بازار، مشمول پرداخت مالیات است.

لغو مالیات بر ارزش افزوده طلا خلاف قانون بوده و تمامی مصنوعات طلای قابل عرضه به بازار، مشمول پرداخت مالیات است.

طاریبخش در توضیح بیشتر مالیات بر ارزش افزوده طلا خاطرنشان کرد: طلایی که به عنوان پشتوانه پول ملی در بانک مرکزی نگهداری می‌شود معاف از مالیات است اما هر گونه شمش، ضرب سکه و طلای قابل فروش باید مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند.
در شرایطی که به گفته رضا شورگشتی، مدیر نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی در سازمان تولید کارگروه کارشناسی جهت بررسی کاهش مالیات بر ارزش افزوده مصنوعات طلا، نقره و پلاتین برگزار شده است؛ معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی هر گونه مصوبه در این خصوص را خلاف قانون می‌داند.

او توضیح داد: هم در قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده طلا جزو کالاهای مشمول است و هم در اصلاحیه قانون اخذ مالیات از طلا دیده شده است. لذا بانک مرکزی و نهاد دیگری خلاف قانون مصوبه‌ای نخواهند داشت. اما آنچه سبب شده پیشنهاد کاهش مالیات بر ارزش افزوده یا لغو آن برای این دو کالا مطرح شود؛ وارداتی بودن این کالاهاست.
اتحادیه طلا باید قوانینی را که به اصلاح و حذف نیاز دارد اعلام کند
امین‌زاده، نماینده قوه مجریه در کمیته ماده ٧۶ که درعین حال ریاست این کمیته را برعهده دارد، تصریح کرد: اتحادیه طلا باید قوانین مربوط به حوزه خود را شناسایی و هر آنچه به اصلاح یا حذف نیاز دارد را به کمیته اعلام کند.

دستگاه‌های تصمیم‌گیر در این بخش نیز باید طبق قانون از نظرات مشورتی اتحادیه‌های مربوط به صنعت طلا کمک بگیرند. در این بین آیین نامه‌های موجود در صنعت طلا مصوبات شورای پول و اعتبار بوده و بانک مرکزی تنها اجرای آنها را برعهده دارد. محمدرضا گل‌پرور، عضو هیات‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و نقره و سنگ‌های قیمتی ایران با اشاره مختصری شرایط این صنعت در ایران گفت: صنعت طلا در کشور در زمینه آموزش، تولید، طراحی، پژوهش و همه زمینه‌های مربوط به تولید در بهترین حالت قرار دارد و بهترین تکنولوژی‌های دنیا در این زمینه را دارد.

وی افزود: مشکل اصلی صنعت طلا این است که متاسفانه ماده اولیه این صنعت که شمش طلا است بسیار گران بوده و همین‌طور نگاه استراتژیک و سرمایه‌ای به طلا نیز رفع مشکلات این حوزه را سخت‌تر می‌کند. این عضو هیات‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و نقره و سنگ‌های قیمتی ایران همچنین پیرامون تصویب آیین‌نامه‌های مرتبط با این اتحادیه در سازمان‌های مختلف پیشنهاد کرد: تصویب آیین‌نامه‌ها باید با هماهنگی و نظرات اتحادیه انجام شود تا با نگاهی همه‌جانبه در تصویب آنها، از ایجاد مشکلات بعدی جلوگیری کرد.
کاهش مالیات بر ارزش افزوده بررسی  می‌شود
وی از مهم‌ترین مشکلات این صنعت را ارزش افزوده ٩ درصدی وضع شده بر این مصنوعات عنوان کرد و خواستار کاهش این میزان در قانون دایمی مالیات بر ارزش افزوده شد. در نهایت مقرر شد موضوع کاهش مالیات بر ارزش افزوده صنعت طلا از طریق کارگروهی با اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و نقره و سنگ‌های قیمتی ایران بررسی شود. همچنین پیشنهاد شد یک مجموعه اقتصادی در اتحادیه شکل بگیرد تا کارگاه‌های کوچک نیز برای تامین ماده اولیه خود بتوانند از ورود موقت استفاده کرده و از طرفی با استفاده از مشاور حقوقی مابه‌التفاوت ارزش افزوده پرداختی را دریافت کنند، چرا که طبق قانون سازمان امور مالیاتی موظف است ظرف یک ماه نسبت به پرداخت این وجه اقدام کند.
پیشنهاد مالیات بر ارزش افزوده صفر
هرچند در بحث طلا وارداتی بودن ملاک انجمن مربوطه عنوان شده است اما در مورد سموم داخلی بودن آن دستمایه‌ای برای عدم پرداخت مالیات شد. در حدود ۶٠ درصد مواد اولیه تولید سموم از داخل تهیه می‌شود که برای این منظور باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شود و همین مساله به عقیده دست‌اندرکاران این بخش قدرت رقابت تولیدات داخلی را با سموم وارداتی از بین می‌برد.

بر این اساس نیز انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی پیشنهاد تعیین معافیت صفر به جای معافیت مالیاتی را مطرح کرد. ابطالی، نماینده وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به وضعیت مطلوب ایران در تولید سموم با کیفیت در مقایسه با سایر کشورها تصریح کرد: نباید اجازه دهیم که واردات در حوزه سموم بالا رفته و از این طریق تولید داخل را تهدید کنیم.

 این هدف با راهکارهای مختلفی قابل تحقق است. رضا عزتیان، رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه به کاربردن سموم و آفت‌کش‌ها شرایط خوبی را برای بهداشت کشور ایجاد نمی‌کند، گفت: تاکنون تلاش‌های بسیاری برای سنجش آلودگی سموم انجام شده است و تا زمانی که راهکار مشخصی برای کنترل آلودگی انواع سموم، هر گونه تسهیل دسترسی به سموم و آفت‌کش‌ها با قرار دادن نرخ صفر بر مالیات این محصولات، انجام نشود آسیب‌های زیادی به بهداشت و سلامت جامعه وارد می‌کند.

عزتیان با بیان اینکه با توجه به شرایط بحران آب و هدر رفتن مقدار زیادی آب با استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها، کاهش مصرف سموم در محصولات کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: وزارت بهداشت از هر مکانیسمی در این زمینه و برای کاهش این محصولات دفاع می‌کند و در نتیجه مخالف نرخ صفر مالیات ارزش افزوده سموم است.
وضع عوارض برای واردات سموم
رستمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در واکنش به پیشنهاد انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی گفت: نرخ صفر موجب استرداد مالیات‌های قبلی شده و به همین دلیل کمیسیون اقتصاد رویکرد مقابله با این درخواست را در پیش گرفته و بر این باور است که بهره‌گیری از این روش، رسیدن به هدف اصلی را مختل می‌کند.

وی ادامه داد: البته در بحث سموم پیشنهاد داده شده که به‌طور کلی معافیت مالیاتی هم برداشته شود. به نظر من اگر همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، خوب است. نوروز کهزادی، معاون اداری- مالی قوه قضاییه در بخش دیگری از این نشست، پیشنهاد وضع عوارض بر واردات سموم را در مقابل معافیت مالیاتی مطرح و تصریح کرد: برای حمایت از تولید داخلی و رقابتی کردن قیمت‌ها باید با وضع عوارض بر واردات سموم و آفت کش‌ها، کارایی سیستم اقتصادی را بالا ببریم.

الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رییس‌جمهور با توجه به درخواست وضع مالیات نرخ صفر برای سموم گفت: پیش‌نویس لایحه دایمی مالیات بر ارزش افزوده در مجلس در حال تهیه است و رویکرد این قانون معافیت مالیاتی و نه وضع نرخ مالیات صفر است.

منبع:اعتماد

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

از گير حسابرس در اومد، گير ممیز افتاد

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 4 فروردین 1402