..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ جزئیات شرایط و ضوابط افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

جزئیات شرایط و ضوابط افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه

به گزارش ایسنا، حساب قرض الحسنه ویژه به حسابی اطلاق می شود که بانک تحت این عنوان افتتاح و وجوه تعیین شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به این حساب را طبق نظر تودیع کننده وجوه و براساس شرایطی که به موجب قرارداد عاملیت منعقده فی مابین تودیع کننده و بانک معین می‌شود به صورت قرض الحسنه به اشخاص حقیقی و موسسات خیریه و عام المنفعه اعطا می‌کند،حداقل مبلغ سپرده لازم برای افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه 10 میلیون ریال است و حداقل مبلغ تسهیلات قرض الحسنه قابل اعطا به هر متقاضی از محل هر حساب قرض الحسنه ویژه سه میلیون ریال و مدت بازپرداخت آن حداکثر پنج سال است.

بر این اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می تواند هر سه سال یک بار بر اساس رشد شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی و سایر شاخص‌ها نسبت به اصلاح ارقام ذکر شده در مورد حداقل مبلغ سپرده افتتاح حساب و حداقل مبلغ تسهیلات قرض الحسنه قابل اعطا به هر متقاضی اقدام کند.

از مبالغ تودیع شده به حساب‌های قرض الحسنه ویژه همواره معادل مجموع قرض الحسنه‌های اعطا شده مسدود و مازاد آن توسط تودیع کننده وجوه قابل برداشت بوده و نظیر سایر حساب‌های قرض الحسنه پس انداز مشمول شرکت در قرعه کشی جوایز است.

اما مبالغ مسدود شده در این حساب‌ها جزء سپرده‌های بانک محسوب نشده و مشمول تودیع سپرده قانونی نیست، مبالغ قرض الحسنه اعطایی بانک از محل این حساب‌ها جز تسهیلات اعتباری اعطایی بانک محسوب نشده و خارج از حد مجاز اعتباری بانک خواهد بود.

اما دارنده حساب قرض الحسنه ویژه می تواند به موجب قرارداد عاملیت، نرخ و میزان وثایق مورد نظر خود را مشخص و از بانک بخواهد که در قبال اعطای قرض الحسنه از این حساب، وثایق مشخص شده را اخذ کند، در صورتی که نوع و میزان وثایق مورد نظر تعیین شده باشد اخذ وثیقه توسط بانک تابع ضوابط دستورالعمل اجرایی قرض الحسنه اعطایی بانک‌ها خواهد بود.

همچنین بانک می‌تواند به موجب قرارداد عاملیت پیگیری وصول اقساط قرض الحسنه‌های اعطایی و یا در صورت لزوم انجام اقدامات حقوقی مربوط را نیز به عهده بگیرد، لیکن در هر حال استرداد وجوه تودیع شده به حساب قرض الحسنه ویژه موکول به بازپرداخت قرض الحسنه‌های اعطا شده بود و از این بابت مسوولیتی متوجه بانک نخواهد بود.

مبالغ وصولی توسط بانک بابت اقساط قرض الحسنه‌های اعطا شده طبق نظر تودیع کننده وجوه، مجددا قابل مصرف است و بابت خدماتی که بانک در مورد هر یک از حساب‌های قرض الحسنه ویژه انجام می دهد، با توجه به نوع ومیزان این خدمات، کارمزدی به بانک تعلق می گیرد که میزان آن براساس توافق بانک و تودیع کننده وجوه به موجب قرارداد عاملیت تعیین خواهد شد.

گفتنی است؛ تودیع کننده وجوه می تواند به منظور تامین تمام یا قسمتی از کارمزد عاملیت بانک به شرح مذکور در ماده 12، از بانک بخواهد که علاوه بر اصل مبلغ قرض الحسنه اعطایی، مبلغی به عنوان کارمزد از دریافت کنندگان قرض الحسنه وصول نماید که میزان آن نمی‌تواند از کارمزد مقرر از ظرف شورای پول و اعتبار برای قرض الحسنه اعطایی بانک‌ها جهت رفع احتیاجات ضروری اشخاص حقیقی تجاوز کند.

شرایط و ضوابط افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه در هفت صد و نهمین جلسه مورخ 1369/6/3 شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و در یک هزار و یک صد و سی و سومین جلسه مورخ 1390/10/6، یک هزار و یک صد و چهلمین مورخ 1391/3/2 و چندی پیش در آن شورا مورد بازنگری قرار گرفت.

 

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

زدست این تورم داد و بیداد/ هر آن‌چه دیده بیند دل که می‌‏خواد

نویسم نامه‌‏ای به مرکزی بانک/ بخواهم تا دلار هم گردد آزاد!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 2 مرداد 1403