..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ هشدار بانک مرکزی به متقاضیان ضمانت‌نامه

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

هشدار بانک مرکزی به متقاضیان ضمانت‌نامه

به گزارش مهر، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای و اشاره به نکات قابل توجه برای متقاضیان ضمانت‌نامه‌هاي بانکي اعلام کرد: هنگام دريافت ضمانت‌نامه از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي، به ارکان اساسي تشکيل‌دهنده ضمانت‌نامه بانکي و قرارداد پايه مربوط، توجه کافي داشته باشید.

نظر به اينکه در سال‌هاي اخير استفاده از ضمانت‌نامه‌هاي بانکي، به دليل نقش مؤثر آنها در انعقاد قراردادهاي تجاري و اقتصادي و نيز روان‌سازي تعهدات ناشي از اجراي اين قراردا‌دها، رو به افزايش بوده و این ابزار نقش خود را در جهت تشويق و رونق فعاليت‌هاي اقتصادي و نيز بهبود فضاي کسب و کار و سرمايه‌گذاري به خوبي ايفا نموده، لذا ضروري است براي حفظ کارکرد مثبت اين ابزار با‌اهميت بانکي، هموطنان عزيزي ‌که ذينفع اين قبيل ضمانت‌نامه‌ها مي‌شوند، نکات ذيل را مد نظر قرار دهند.

ضمانت‌نامه‌هاي بانکي‌، بر اساس يک رابطه پايه ميان ضمانت‌خواه و ذينفع مشتمل بر هرگونه قرارداد، شرايط مناقصه و مزايده يا هر نوع رابطه حقوقي ديگر و به عنوان تضمين حسن اجراي تعهداتي که ضمانت‌خواه به موجب روابط مذکور بدان متعهد شده است، صادر می شود.

معمولا در متن ضمانت‌نامه‌هاي بانکي، به اين روابط پايه اشاره مي‌شود تا نشان دهد ضمانت‌نامه در ارتباط با چه قرارداد يا رابطه‌اي صادر شده است. اگرچه، بايد توجه داشت ضمانت‌نامه بانکي يک تعهد مستقل از رابطه پايه بوده و ايرادات مربوط به رابطه پايه نسبت به اين تعهد قابل استناد نيست، ليکن صدور ضمانت‌نامه‌هاي بانکي که مبتني بر قراردادهاي پايه هستند مستلزم درج مشخصات قرارداد‌ پايه در متن ضمانت‌نامه است.

بر این اساس، از آن دسته از هموطنان که برای انجام فعاليت‌هاي اقتصادي خود و به عنوان تضمين معاملات و قراردادها، متقاضي استفاده از ضمانت‌نامه‌هاي بانکي هستند، مؤکدا تقاضا مي‌شود در حين دريافت ضمانت‌نامه از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي، به ارکان اساسي تشکيل‌دهنده ضمانت‌نامه بانکي و قرارداد پايه مربوط (که در متن ضمانت‌نامه به آن اشاره مي‌شود)، توجه کافي مبذول دارند.

لازم به ذکر است ضمانت‌نامه بانکي سندي غيرقابل برگشت است و بانک یا مؤسسه اعتباري غيربانکي ضامن از زمان صدور ضمانت نامه تحت هيچ شرايطي نمي‌تواند بدون رضايت دو طرف ديگر (ضمانت‌خواه و يا ذينفع)، نسبت به ابطال يا اصلاح آن اقدام کند. ويژگي غيرقابل برگشت بودن ضمانت‌نامه بانکي اين اطمينان را به ذينفع مي‌دهد که در صورت تحقق شرايط لازم، قطعا قادر به دريافت وجه ضمانت‌نامه خواهد بود.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

سهامدار عمده كه دو تا شد، شرکت یا منحل می‌‏شه یا ورشکست

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 1 مرداد 1403