..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ گزارش تفریغ بودجه چیست و چگونه آماده می‌شود؟

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

گزارش تفریغ بودجه چیست و چگونه آماده می‌شود؟

 

به گزارش تسنیم، حمید تیموری معاون حقوقی و امور مجلس دیوان محاسبات کل کشور صبح امروز گفته بود که گزارش تفریغ بودجه سال ۹۱ هفته گذشته در  دیوان محاسبات نهایی شده و در روز چهارشنبه نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و منتظر هستیم تا این گزارش پس از اعلام وصول در دستور کار صحن علنی پارلمان قرار گیرد.

 

وی پیشتر از این نیز گفته بود: تهیه و تدوین گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۱ از ابتدای امسال در دیوان محاسبات کل کشور آغاز شده است.

 

طبق اصول ۵۴ و ۵۵ قانون اساسی، نظارت مجلس شوراى اسلامى بر اجراى بودجه سالانه کل کشور بر عهده دیوان محاسبات کشور است.

 

گزارش تفریغ بودجه سالانه کشور که توسط دیوان محاسبات، میزان تحقق درآمدها و بخش‌های هزینه‌ای قانون بودجه سالانه و نیز تخلف دستگاه‌ها در تخصیص بودجه‌های لازم، پس از پایان سال مشخص می‌شود.

 

ماده ۲۲۱ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس دیوان محاسبات را موظف می‌کند تا گزارش تفریغ بودجه سالانه کشور را حداکثر تا پایان دی‌ماه سال بعد تهیه و برای رسیدگی به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند.

 

بنا بر تبصره یک همین ماده نیز رئیس دیوان، هنگام تقدیم گزارش تفریغ بودجه سالانه کشور حداکثر به مدت یک‌ ساعت درباره آن در جلسه علنی توضیح می‌دهد.

 

هیئت‌‌رئیسه مجلس نیز گزارش کامل تفریغ بودجه را به کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون اصلی و بخش‌های مرتبط با کمیسیون­‌های دیگر را به عنوان کمیسیون فرعی ارجاع می‌کند تا حداکثر ظرف یک‌ ماه گزارش خود را به کمیسیون اصلی تقدیم کنند.

 

کمیسیون برنامه و بودجه نیز موظف است حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم گزارش به مجلس، با توجه به گزارش کمیسیون‌های فرعی و اخذ توضیحات از دستگاه‌های اجرایی، گزارش بررسی نهایی خود را تهیه و به هیئت‌رئیسه مجلس تسلیم کند و بنا بر تبصره ۲ ماده ۱۰۴ آئین‌نامه داخلی مجلس، گزارش‌ تفریغ بودجه خارج از نوبت در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، البته این گزارش‌ها باید حداقل ۴۸ ساعت قبل از طرح در مجلس چاپ و در اختیار نمایندگان قرار گیرد و خلاصه آن نیز حداکثر به مدت ۳۰ دقیقه درجلسه قرائت می‌شود.

 

اسماعیل جلیلی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در همین زمینه گفت: گزارش تفریغ بودجه سال گذشته از سوی دیوان محاسبات تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده، اما هیئت‌رئیسه هنوز این گزارش را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع نداده است.

 

وی می‌گوید: در حال حاضر بررسی گزارش تفریغ بودجه سال ۹۰ در دستور کار کمیسیون برنامه و بودجه است و بررسی این گزارش در کمیسیون هنوز به پایان نرسیده و لذا اعضای کمیسیون باید ابتدا بررسی گزارش تفریغ بودجه ۹۰ را به پایان برسانند و سپس رسیدگی به گزارش تفریغ بودجه سال ۹۱ را آغاز خواهند کنند.

 

پیش از این نیز سیدسعید زمانیان عضو دیگر کمیسیون بودجه، پیش از اینکه لایحه بودجه سال ۹۳ از سوی دولت تقدیم مجلس شود یعنی در ۱۰ آذرماه، گفته بود: در این جلسه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۰ مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد اعضای کمیسیون برنامه و بودجه تا ۴۸ ساعت آینده، نظرات و پیشنهادات خود در باره گزارش تفریغ بودجه را به کمیسیون ارائه دهند تا پس از جمع‌بندی نظرات اعضا، این گزارش برای قرائت در صحن علنی مجلس به هیئت رئیسه تقدیم شود.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

سهامدار عمده كه دو تا شد، شرکت یا منحل می‌‏شه یا ورشکست

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 25 تیر 1403