..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ تکالیف خریداران و فروشندگان در رابطه با ارسال صورت معاملات فصلی

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

تکالیف خریداران و فروشندگان در رابطه با ارسال صورت معاملات فصلی


از آنجایی که طبق دستورالعمل اخیر سازمان امور مالیاتی، مهلت ارسال صورت معاملات چهار فصل ۱۳۹۱ (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) و نیز سه فصل سال ۹۲ (بهار، تابستان و پاییز)، تا پایان سال جاری (۲۸ اسفندماه ۹۲) تمدید گردیده است، بر آن شدیم تا با مراجعه به یکی از ادارات مالیاتی شهر تهران، از واکنش فعالان اقتصادی و یا پرسشهای احتمالی آنان در این باره جویا شویم.

یکی از صاحبان مشاغل که از صدور این بخشنامه اظهار رضایت و خرسندی می کرد، ابراز داشت: «به علت بیماری حادی که داشتم، نتوانسته بودم فهرست معاملات دو فصل خود را ارایه نمایم. اکنون بدینوسیله و در این فرصت داده شده، به اداره ی مالیاتی آمده ام تا لیست معاملات پیشین خود را ارایه نمایم.

تنها مشکلی که در این زمینه دارم، در رابطه با خریدارانی است که شماره ی اقتصادی خود را اعلام نمی کنند.» مشکل مطرح شده را با یکی از کارشناسان آن اداره در میان گذاشتیم.

وی چنین پاسخ داد: «بر اساس دستورالعملهای اجرایی، در خصوص فروش به یکی از دو وضعیت ذیل می توان اقدام نمود:

الف) در صورتیکه مبلغ هر صورتحساب کمتر از ۸،۸۰۰،۰۰۰ ریال باشد (۱۰% حدنصاب معاملات کوچک)، در این صورت الزامی به درج شماره ی اقتصادی خریدار بر روی صورتحساب نمی باشد و می توان فروشهای مذکور را به صورت تجمیعی در سامانه ی عملیات الکترونیکی مودیان به نشانی WWW.TAX.GOV.IR (بخش معاملات کمتر از ۱۰% حدنصاب) وارد نمود.

عدم درج شماره ی اقتصادی خریدار بر روی صورتحسابهای مذکور مشمول جرایم متعلقه نخواهد بود.

ب) در صورتیکه مبلغ هر صورتحساب بالاتر از ۸،۸۰۰،۰۰۰ ریال باشد، درج شماره ی اقتصادی خریدار و فروشنده بر روی آن الزامی می باشد و عدم درج شماره ی اقتصادی هر کدام از طرفین معامله، موجب تعلق جرایم مربوطه می گردد. در این حالت، اگر خریدار از ارایه ی شماره ی اقتصادی خودداری کند، چنانچه فروشنده، مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله، در فهرست امتناع تکمیل و به اداره ی امور مالیاتی اعلام نماید، وی (فروشنده) مشمول جریمه ی تخلف از این بابت نخواهد بود؛ در غیر اینصورت، طرفین معامله متضامنا مسوول خواهند بود».

منبع : سایت سازمان امورمالیاتی

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

از بندهای گزارش كم كن و بر کیفیت گزارش افزا!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 26 خرداد 1403