..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ شرایط معافیت و خرید خدمت مشمولان خارج از کشور

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

شرایط معافیت و خرید خدمت مشمولان خارج از کشور

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرآنلاین در پاسخ به خواننده‌ای که درباره شرایط خرید خدمت سربازی برای ایرانیان مقیم خارج ازکشورسئوالی پرسیده بود، شرایط معافیت ها وخرید خدمت این گروه از مشمولان توسط سازمان نظام وظیفه اعلام شد. علیرضا یکی از خوانندگان خبرآنلاین نوشته بود:«شرایط امکان خرید خدمت سربازی برای ایرانیان مقیم خارج در قانون پیشین سربازی وجود داشت. زیرا براساس آن اگر فردی تا پایان سال 1382 از ایران خارج شده بودند و حداقل دو سال در خارج زندگی کرده بودند می‌توانستند خدمت سربازی خود را خریداری کنند. این قانون تا پایان شهریور ماه سال 1391 تمدید شد.

یا در قانون جدید سربازی هم امکان مشابهی برای ایرانیان مقیم خارج درنظر گرفته شده است؟ اگر چنین باشد شرایط آن تغییری کرده است؟ اگر هم شرایطی در نظر گرفته نشده آیا برنامه‌ای جهت احیای این قانون در آینده نزدیک وجود دارد؟»

در پاسخ به سئوال این خواننده باید عنوان داشت:« مشمولانی که قبل از تاریخ 29/12/82 از کشور خارج شده و حداقل 2سال بعد از 13سالگی در خارج از کشور اقامت داشته‌اند. مشمولان مقیم خارج از کشور درصورت داشتن شرایط لازم شخصاً به کنسول‌گری یا نزدیکترین نمایندگی جمهوری اسلامی در کشور محل اقامت مراجعه نمایند و مدارک مورد نیاز از قبیل گواهی 2 سال اقامت در خارج از کشور که باید توسط نمایندگی جمهوری اسلامی تائید شده باشد و کپی شناسنامه و صفحه توضیحات و عکس و مدرک تحصیلی به تائید نمایندگی ایران رسانده نمایندگی نیز پس از تائید، آن را برای وزرات امور خارجه ارسال می‌نماید، وکیل مشمول با وکالت‌نامه محضری مدارک را که مجددا در وزرات امور خارجه تائید شده است، اخذ و به سازمان وظیفه عمومی مراجعه می‌نماید. کارشناس سازمان، پس از بررسی مدارک در صورت داشتن شرایط معافیت را صادر می‌نماید لازم به ذکر است چنانچه مدرک تحصیلی در خارج از کشور اخذ شده باشد، باید به تایید وزارت علوم و یا بهداشت رسیده باشد اقامت‌های کمتر از 9 ماه در هر سال مانع بهره‌مندی از معافیت خرید ریالی می‌باشد.

همچنین مشمولانی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده و در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند نیز در صورتی که پیوستگی تحصیلی خود و سنوات قانونی را رعایت نموده باشد می‌تواند از معافیت تحصیلی استفاده نماید و با مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند برای معافیت تحصیلی اقدام نماید، البته دانشگاه و رشته تحصیلی باید مورد تائید وزرات علوم باشد.

از سوی دیگر مشمولاتی که در خارج از کشور در کالج مشغول به تحصیل هستند، چنانچه کالج آنها به عنوان پیش‌دانشگاهی محسوب شود با دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از محل تحصیل وتائید آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی، آن را برای بستگان و یا وکیل خود ارسال و وکیل با مراجعه به مرکز امور بین‌الملل و مدارس ایرانیان خارج از کشور و ارائه آن با این مرکز نامه درخواست معافیت را دریافت و سپس برای صدور معافیت تحصیلی به سازمان وظیفه عمومی مراجعه می‌نماید با صدور معافیت تحصیلی تردد مشمول در سال 3 ماه بلامانع است.

اگر دانشجویی غیبت نداشته باشد می‌تواند ازمعافیت تحصیلی در خارج از کشور استفاده کند.

سرهنگ حجت‌الله واعظی‌نژاد معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی نیزدر گفت و گویی که دراواخرمهر با خبرگزاری مهرانجام داده بود به معافیت های جدید ایرانیان خارج ومعافیت های تحصیلی اشاره کرد و گفت: « درقانون جدید وظیفه عمومی که مطابق با قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور است، فقط به مشمولان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر و معادل آن در حوزه‌های علمیه که علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستند اجازه داده شده که در صورت داشتن شرایط برای ادامه تحصیل، به خارج از کشور مسافرت کنند.»

وی درباره این شرایط نیز گفت: «اگر این افراد در مقطع کارشناسی ارشد یا بالاتر پذیرفته شوند و شرط بعدی این است که دانشگاه و رشته تحصیلی آنان مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت باشد. شرط سوم این است که بیش از یکسال از تاریخ فراغت آن ها در مقطع قبلی نگذشته باشد و وارد غیبت نشده باشند. در این صورت افراد می‌توانند با سپردن تضمین‌های لازم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مسافرت کنند.»

او ادامه داد: «براساس ماده 37 قانون، ایرانیان مقیم خارج و فرزندان ماموران ثابت دولت در خارج از کشور که در مدارس ایرانی یا موسسات خارجی که مورد تائید وزارت آموزش و پرورش است، درس می‌خوانند. اگر به سن مشمولیت برسند، می‌توانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی برخوردار شوند. ایرانی‌هایی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، تا سقف یکسال پس از فراغت از تحصیل، ادامه تحصیل آنها دردانشگاه‌هایی که مورد تائید وزارت علوم و بهداشت، بلامانع است.»

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

انبار رو آخر زمستون می‌‏شمارن!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 6 خرداد 1403