..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ مهم‏ترین عامل برای نگه ‎داشتن کارمندان چیست؟

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

مهم‏ترین عامل برای نگه ‎داشتن کارمندان چیست؟

اغلب اوقات کارمندان سازمان را ترک نمی‌‏کنند بلکه مدیر یا سرپرست‌شان را رها می‌کنند و می‎روند. اینکه یک مدیر فردی محبوب یا انسان خوبی باشد، کافی نیست. به‌طور حتم داشتن یک مدیر مهربان و دوست داشتنی به‌منزله یک نقطه قوت برای سازمان شما از دید کارمندان است و به‌همین منوال یک مدیر ظالم، تندخو و زیادی کنترل‌کننده می‌‏تواند نقطه ضعفی برای شما محسوب شود.

پیشنهاد دستمزد و مزایای کمتر از آنچه میانگین حوزه کاری شما است نیز نقطه منفی دیگری برای سازمان‌تان خواهد بود. اما یک مدیر یا سرپرست که در نگه داشتن یک کارمند خبره است، به خوبی می‌‏داند که عامل کلیدی در نگه داشتن و حفظ کارمندان، در واقع کیفیت و چگونگی نظارت بر آنان است. مدیران تاثیرگذار، فرآیندی برای نگه داشتن و حفظ کارمندان ایجاد می‏‌کنند.

مدیرانی که قادر به نگه داشتن کارمندان هستند، کار را با انتقال واضح و روشن انتظارات‌شان به آنها شروع می‌‏کنند. آنها به‌خوبی می‌دانند منظورشان از موفقیت یک کارمند چیست، هم برای تحویل کار بر اساس انتظارات موجود و هم در ارتباط با عملکرد کارمندشان. بنابراین این گروه از مدیران این تصویر روشن از موفقیت را به کارمندشان منتقل می‌کنند.

این مدیران به صورت مکرر به کارمندشان بازخورد ارائه می‌‏دهند و کاری می‌‏کنند که آنها احساس ارزشمند بودن بکنند. وقتی که یک کارمند کاری را در تعامل با این گروه از مدیران انجام می‌‏دهد، احساس قدرتمندی، توانمندی و اعتماد به‌نفس برای به سرانجام رساندن کارها به او دست می‌دهد. شکایات کارمندان از مدیران و سرپرستان معمولا درباره موارد زیر است. کارمندان، زمانی مدیران را رها می‌کنند و از سازمان می‌‏روند که مدیرشان موفق نشده باشد:

● انتظارات را به‌صورت واضح و روشن بیان کند.

● دستمزد بالقوه و امکان رشد و توسعه حرفه‌‏ای کارمندان را به‌صورت واضح و روشن پیش روی آنها قرار دهد.

● به‌صورت مرتب درباره عملکردشان به آنها بازخورد بدهد.

● جلسات منظم و برنامه‌‏ریزی شده برگزار کند.

● چارچوبی ارائه کند که کارمندان بدانند در قالب آن می‌توانند به موفقیت برسند.

چطور می‌‏توان به مدیران کمک کرد تا کارمندان‌شان را نگه دارند

تقریبا تمامی مدیران می‌‏توانند با توسعه مهارت‎های مدیریتی، توانایی خود را برای نگه داشتن کارمندان افزایش دهند. اینکه به یک مدیر یاد بدهیم که چگونه باید برای افراد ارزش قائل شود، می‌‏تواند چالش برانگیز باشد. به‌خصوص اگر مدیر به‌طور کلی برای افراد ارزش و برای مشارکت آنها در ذهن یا قلب خود احترامی قائل نباشد، تغییر ارزش‎های او کار دشواری خواهد بود. ایده‎های زیر به سازمان شما کمک خواهند کرد مدیرانی داشته باشید که به نگه داشتن کارمندان اعتقاد دارند و در این راه قدم برمی‌‏دارند و کوشا هستند:

اول، ارزش‌‏های بنیادی افراد را با ماموریت و چشم‌انداز سازمان همگام و یکپارچه کنید تا افراد بتوانند خود را با سازمان همسو و هم‌قدم کنند. اهمیت این موضوع را با تک تک مدیران در میان بگذارید و رفتار و عملکردهای مورد انتظار را برای رسیدن به این هدف به‌صورت واضح و روشن برای همه مدیران مشخص کنید.

دوم، روی یک طرح توسعه عملکرد با هر مدیری که انتظارات توسعه یک بخش مدیریتی را مطرح می‌‏کند، مذاکره کنید.

سوم، مهارت‌‏های مدیریتی اولیه و بنیادی را به تمامی مدیران آموزش بدهید که شامل موارد زیر است:

● یکپارچه‌سازی مدیریت عملکرد که شامل هدف‌گذاری هم می‌شود.

● دریافت و ارائه بازخورد.

● به‌رسمیت شناختن و بها دادن به کارمندان.

● مشاوره و مربیگری با قصد بهبود عملکرد کارمندان.

● رسیدگی به شکایات و مشکلات کارمندان.

● ایجاد یک محیط کاری که به کارمندان انگیزه بدهد.

● گفت‌وگو با کارمندان درباره رشد و توسعه حرفه‌ای‌شان.

چهارم، جلسات منظمی با هدف ارائه مشاوره مربیگری مدیریت توسعه و ارائه بازخورد برگزار کنید. شما می‌‏توانید به مدیران برای بهبود سبک مدیریت و مهارت‌‏هایشان کمک کنید. برگزاری منظم جلسات به شما کمک می‌‏کند تا در جریان وقایعی قرار بگیرید که در حال رخ دادن هستند و هنوز در ذهن مدیران تازه هستند.

پنجم، برنامه‏‌های یادگیری سازمانی مانند محافل کتابخوانی، آموزش درباره خدمات سازمان، گزارش از پیشرفت پروژه‏‌ها و جلسات بحث و برنامه‌‏ریزی برگزار کنید.

ششم، برای تداوم یادگیری، به مدیران کمک‌‏های مالی ارائه کنید تا در کنفرانس‌‏ها و فرصت‌‏های آموزشی شرکت کنند.

هفتم، در قالب بخشی از فرآیند کاملا یکپارچه مدیریت عملکرد، به مدیران بازخورد همه جانبه ارائه کنید تا آنها بدانند نظر سازمان درباره سبک مدیریت آنها چیست. اگر یک مدیر قابلیت نگه داشتن کارمندان را نداشته باشد، چه می‌‏شود؟ اگر یک مدیر نتواند کارمندانش را حفظ کند، به احتمال زیاد نتوانسته یا نخواسته است که توانایی خود برای مدیریت و ارزش قائل شدن برای افراد مختلف را تقویت کند.

مدیرانی که به‌طور مرتب کارمندان اصلی و کلیدی خود را در سازمان از دست می‌‏دهند، نمی‌‏توانند برای مدت زمان زیادی مدیر باقی بمانند.

اگر شما فرصت‏‌های یادگیری پیشنهاد شده در این متن را عادلانه و مطابق اصول ارائه داده‏‌اید، می‌‏توانید به‌دور از هر گونه عذاب وجدان، وظایف مدیریتی آن شخص را از او سلب کنید.

تجربه نشان داده است که اکثر مدیران این کار را معادل از دست دادن اعتبار و آبروی خود می‌‏دانند و داوطلبانه سازمان را ترک می‌‏کنند. اما اگر آنها بخواهند که در سازمان بمانند، باید تعهد بدهند که کارمندانی تاثیرگذار و فعال خواهند بود.

اگر مدیران نتوانند این گام بزرگ را بردارند، شما باید قبل از آنکه آنها تاثیر منفی روی سایر کارمندان بگذارند، آنها را اخراج کنید. بسیاری از مدیران می‌‏توانند با استفاده از فرصت‌های توسعه مدیریتی پیشنهاد شده در این مقاله، تبدیل به کسانی ‌شوند که قادرند بهترین کارمندان خود را نگه دارند.

سرمایه‌گذاری شما روی مدیران می‌‏تواند عامل محرک سازمان به سوی موفقیت باشد. بنابراین اصل و اساس موفقیت یک سازمان در افرادی نهفته است که استخدام می‌‏کنید و آنها را نگه می‌‏دارید.

منبع:دنیای اقتصاد

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

بالاتر از علی‌‏ الراس که تشخیص نیس!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 4 فروردین 1402