..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ انقلاب بنیادی در شفافیت مالی با XBRL / حرکت بورس به سمت بین المللی شدن

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

انقلاب بنیادی در شفافیت مالی با XBRL / حرکت بورس به سمت بین المللی شدن


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر “علی صالح آبادی” عصر شنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر (XBRL) با قدردانی از همکاری های شرکت های داخلی، خارجی و فعالان بازار سرمایه برای پیاده سازی این زبان گزارشگری گفت : بهره برداری از این زبان بین المللی، حاصل تلاش چند ساله بسیاری از متخصصان داخلی و خارجی است که امروز شاهد افتتاح فاز نخست این پژوره بزرگ هستیم.

وی راه اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر در بازار سرمایه را ضروری دانست و اظهار داشت : دیگر در فضاهای گذشته نمی توانستیم به روند رو به رشد خود در این بازار ادامه دهیم. XBRL یک تکنولوژی استاندارد است تا بتوان اطلاعات را به صورت شفاف  با یکدیگر مبادله و مقایسه کرد.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد : برای آنکه این زبان بین المللی به صورت کامل در کشور پیاده سازی شود نیاز به آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است که امیدواریم در آینده XBRL در سطح صنعت بانکداری، بیمه، خدماتی و … پیاده سازی شود.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه XBRL بر روی تمام داده ها یک شناسنامه ایجاد می کند، تصریح کرد: تاکنون برای جمع آوری بسیاری از داده ها نیازمند صرف زمان زیادی بودیم اما با بکارگیری این زبان بین المللی، جمع آوری، تهیه، تبادل و تحلیل داده ها به سهولت انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت : با راه اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر سطح تحلیل، کارایی و عمق بازار سرمایه ایران افزایش و اطلاعات به سرعت اثر خود را بر روی قیمت ها خواهد گذاشت علاوه بر اینکه مبادله اطلاعات ارتقا و زمینه برای بین المللی شدن بازار سرمایه فراهم خواهد شد.

۶ مزیت XBRL برای شرکت ها

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : از دید شرکت ها با بکارگیری XBRL، هزینه تهیه اطلاعات کاهش و تلفیق اطلاعات مالی با سرعت و دقت زیادی انجام خواهد شد به طوریکه شرکت ها به جای تمرکز بر روی جمع آوری، تکمیل و آماده سازی اطلاعات، تمرکز خود را بر روی پیش بینی، تصمیم گیری سریع و اثربخش معطوف خواهند کرد.

وی به موقع بودن اطلاعات برای تصمیم گیری، افزایش تعامل با سرمایه گذاران، تسهیل در تبادل اطلاعات شرکت ها با سازمان بورس و تبادل اطلاعات در بستر استاندارد و یکپارچه را از دیگر مزایای بکارگیری XBRL برای شرکت ها اعلام کرد.

مزایای XBRL برای مقام ناظر

سخنگوی سازمان بورس در مورد ویژگی های XBRL برای مقام ناظر بازار سرمایه گفت : علاوه بر مزیت های فوق، دریافت خودکار اطلاعات، افزایش نظارت ها، کاهش هزینه های اطلاعات، افزایش سرعت تجزیه و تحلیل و مقایسه اطلاعات و ارتقای کنترل و قضاوت در مورد اطلاعات از مهم ترین ویژگی های بکارگیری این زبان بین المللی برای مقام ناظر بازار سرمایه است.

وی افزود: افزایش کارایی بازار سهام، ارتقای شفافیت اطلاعاتی، همگامی با بازارهای مالی جهان و افزایش ارزش رقابتی اطلاعات را از مهم ترین مزیت های XBRL در سطح بازار سهام اعلام کرد.

دکتر صالح آبادی اظهار داشت : زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر نیز برای سایر بخش ها مانند حسابداران، حسابرسان، بانک ها و اعتبار دهندگان، شرکت های نرم افزاری و شرکت های پردازش اطلاعات مالی، اطلاعات یکنواختی را برای تجزیه و تحلیل، مقایسه و بهینه یابی فراهم خواهد کرد.

۷۰ درصد دفعات معاملات بورس در اختیار معاملات بر خط

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : در حال حاضر ۷۰ درصد دفعات معاملات بورس در اختیار معاملات بر خط (آنلاین) است که امیدواریم زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر بتواند در بخش اطلاعات، نقش معاملات بر خط را در بازار سرمایه ایفا کند.

وی اظهار امیدواری کرد این زبان بین المللی با همکاری تمامی فعالان هر چه سریعتر در بازار سرمایه تکمیل و پیاده سازی و شرایط برای انتقال آن به سایر بخش های اقتصادی فراهم شود تا مشکل جمع آوری اطلاعات در کشور برطرف شود.


اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

حسابدار بی‏کار، خواب تنخواه می‏بینه!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 7 فروردین 1402