..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ تائید مصوبه بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه بیمه

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

تائید مصوبه بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه بیمه

تبصره 1 – سازمان تامین اجتماعی مکلف است بدون در نظر گرفتن هر نوع شرطی، به فرزندان و همسر بیمه شده متوفی که زیر ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد نسبت به سنوات، مستمری پرداخت نماید.

تبصره 2- بند (3) ماده (80) قانون تامین اجتماعی مصوب 3 /4 /1354 لغو می‌گردد.

ایرادات شورای نگهبان به طرح اولیه مصوبه نخست مجلس، با دو ایراد از سوی شورای نگهبان مواجه شد. نخستین ایراد شورای نگهبان، عمدتا ناظر بر دیدگاه های کارشناسانی بود که می گفتند طرح مذکور بار مالی فراوانی را بر تامین اجتماعی تحمیل می کند. ایرادات شورای نگهبان به مصوبه نخست مجلس به شرح زیر بود:

1- ماده واحده و تبصره یک آن چون به افزایش هزینه عمومی می‌انجامد و طریق تأمین هزینه جدید معلوم نشده است، بنابراین خلاف اصل 75 قانون اساسی شناخته شد.

2- در خصوص تبصره ماده 2 واحده ، نظر به اینکه تبصره 3 بند 3 ماده 80 قانون تأمین اجتماعی در تاریخ 20 /11 /1386 به تصویب مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام رسیده، لغو آن باتوجه به نظر تفسیری این شورا خلاف اصل 112 قانون اساسی شناخته شد.

تلاش مجلس برای رفع ایرادات شورای نگهبان یک ماه پس از اعلام ایرادات شورای نگهبان، نمایندگان مجلس برای بار دوم موضوع این طرح را به شور نشستند تا بتوانند نظر شورای نگهبان را تامین کنند. اصلاحاتی که نمایندگان مجلس در مصوبه اولیه خود انجام داده اند، با تائید شورای نگهبان مواجه شد. این اصلاحات به شرح زیر است:

• عبارت «سابقه پرداخت حق بیمه را دارند» جایگزین عبارت «حق بیمه پرداخت نموده‌اند» می‌شود.

• در تبصره(1) عبارت «بدون در نظر گرفتن هر نوع شرطی» حذف و کلمه «همسران» جایگزین کلمه «همسر» می‌شود.

• تبصره (2)به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره 2- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است علاوه بر حق الثبت فعلی یک در ده هزار به قیمت منطقه‌ای بابت حق الثبت اموال غیر منقول دریافت و به ردیف خاصی در خزانه داری کل واریز نماید. دولت مکلف است اعتبار مورد نیاز برای اجرای این قانون را از محل درآمدهای موضوع این تبصره پیش‌بینی نماید.

آیا دغدغه های کارشناسی برطرف شد ؟ با تائید اصلاحیه طرح دوفوریتی مجلس، توسط شورای نگهبان، مصوبه مجلس شورای اسلامی جنبه قانونی به خود گرفته و دولت و سازمان تامین اجتماعی موظف به اجرای آن هستند. اما پرسشی که اکنون مطرح است اینکه در اصلاحات مذکور به چه میزان دغدغه های کارشناسان تامین اجتماعی ونیز برخی منتقدان طرح درمجلس، رفع شده است. یکی از صاحبنظران امور بیمه های اجتماعی در این باره به خبرنگار خورشید گفت: به نظر نمی‌رسد اصلاحیه مذکور توانسته باشد تمامی نگرانی‌های کارشناسان بیمه ای را برطرف کند. به گفته وی در اصلاحات اعمال شده در طرح اولیه، بیش از آنکه به جنبه های محتوایی توجه شود، تغییرات شکلی با هدف تامین نظر شورای نگهبان اعمال شده است و برخی نگرانی ها درباره منابع تامین مالی این طرح همچنان به قوت خود باقی است.هرچنداین سازمان به همکاری و همراهی مجلس و دولت برای تضمین تامین مالی این طرح چشم دوخته است. روزنامه خورشید در روزهای آتی تلاش خواهد کرد نظرات کارشناسی کمیسیون های تخصصی مجلس و سازمان تامین اجتماعی درباره این قانون و چگونگی اجرای آن را منعکس کند.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

اگه سرهم‌‏بندی کتاب شاخ بود، فلاني شاخش به‌‏ آسمون مي‌‏رسيد!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 26 خرداد 1403