..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ال‌سی ۳۰ درصد

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص ال‌سی ۳۰ درصد


با توجه به سوالاتی که در ارتباط با ابلاغ بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی‌بر کاهش پیش دریافت از متقاضیان گشایش اعتبارات اسنادی مطرح می‌شود، روابط عمومی بانک مرکزی توضیحاتی به شرح زیر جهت تنویر افکار عمومی ارائه کرد:
با وقوع عدم‌تعادل و مشکلات ارزی در سال گذشته، بانک مرکزی مقررات جدیدی را وضع و به بانک‌ها ابلاغ کرد. براساس این دستورالعمل، بانک‌ها مکلف‌ شدند قبل از انجام گشایش اعتبار اسنادی، ۱۰۰ درصد ارز مورد نیاز را خریداری و سپس نسبت به انجام گشایش اعتبار اقدام کنند. علاوه‌بر این، بانک‌ها موظف بودند معادل ۳۵ درصد مبلغ اعتبار اسنادی را به عنوان وثیقه از متقاضیان اخذ کنند. این مقررات مبنای عدم‌رضایت فعالان اقتصادی بوده و همواره گفته می‌شد بانک‌ها برای انجام گشایش اعتبار، ۱۳۵ درصد به صورت نقد دریافت می‌کنند.
به منظور حل این مشکل، بنا به مصوبه هیات وزیران و دستور ریاست محترم جمهور مبنی‌بر رفع موانع تولید، بانک مرکزی نسبت به اصلاح و تغییر مقررات مربوطه اقدام کرد. براساس مقررات جدید، گشایش اعتبار اسنادی فقط منوط به تامین حداکثر۳۰ درصد ریال مربوطه خواهد بود و همزمان بانک مرکزی اجازه خرید ۷۰ درصد ارز مابقی از مرکز مبادلات ارزی را صادر می‌کند. به این ترتیب، واردکننده فرصت خواهد داشت تا زمان رسیدن اسناد و بعد از تامین نقدینگی مورد نیاز نسبت به خرید مابقی ارز اقدام کند.
البته بانک‌های عامل به هنگام گشایش اعتبار اسنادی، نوع وثایق و تعهداتی را که مشتریان لازم است ارائه کنند، متناسب با عملکرد و اعتبارشان تعیین می‌کنند. متاسفانه در انعکاس متن دقیق مصاحبه انجام شده با معاونت محترم ارزی بانک مرکزی نیز مطالب به درستی عنوان نشده و جناب آقای کامیاب در مصاحبه خود اعلام کردند مقررات مربوط اصلاح و به کلیه بانک‌ها بخشنامه شده است. در خاتمه خاطرنشان می‌سازد واحد ارتباطات مردمی با تلفن پیام‌گیر ۲۹۹۵۴۸۵۵ آماده دریافت و پاسخگویی به شکایات، انتقادات و رفع ابهام در اجرای بخشنامه مذکور خواهد بود.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

هر کی گزارش می‌‏فروشد/ مشتری با وی بجوشد

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 26 خرداد 1403