..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ تعریف حسابرسی داخلی و عملیاتی و فرآیندهای آن ها

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

تعریف حسابرسی داخلی و عملیاتی و فرآیندهای آن ها

 

انجمن حسابرسان داخلی (IIA) “فعالیت حسابرسی داخلی” را به شرح ذیل تعریف کرده است:

واحد، بخش یا تیمی متشکل از مشاوران که خدمات مشاوره ای و اطمینان دهی مستقل و بیطرفانه به منظور افزودن ارزش و بهبود عملیات سازمان ارائه می کند. فعالیت حسابرسی داخلی با ایجاد رویکردی منظم و روشمند، به سازمان کمک می کند که جهت دستیابی به اهداف خود اثربخشی فرآیندهای مدیریت ریسک، کنترل و نظام راهبری را ارزیابی و بهبود بخشد.

خدمات مشاوره ای:

خدمات مشاوره ای عبارت است از فعالیت های مشاوره ای و خدمات مرتبط که ماهیت و دامنه آن بدون این که حسابرسان داخلی مسئولیت مدیریت را بعهده گیرند، به منظور افزایش ارزش و بهبود فرآیندهای مدیریت ریسک، کنترل و نظام راهبری سازمان، به شرکت ارائه می شود. خدمات مشاوره ای شامل فرآیندهای زیر می باشد:

1.    تعریف نیازهای تجاری

2.    تشخیص مشکل واحد مورد نظر

3.    جمع آوری اطلاعات

4.    پیشنهاد تغییرات

5.    پیشنهاد راه حل

6.    پیگیری و کمک به اجرای پیشنهاد

خدمات اطمینان دهی:

خدمات اطمینان دهی عبارت است از رسیدگی عینی و هدفمند به شواهد، با هدف ارزیابی مستقل فرآیندهای مدیریت ریسک، کنترل و نظام راهبری سازمان. این ارزیابی شامل امور مالی، عملکرد، رعایت قوانین و مقررات و سیستم امنیتی می باشد.

افزودن ارزش:

افزودن ارزش یعنی ایجاد ارزش با استفاده از فرصت ها برای دستیابی به اهداف سازمان، کاهش ریسک های آن، شناسایی راه های بهبود عملیات که با کمک خدمات مشاوره و اطمینان دهی انجام می شود.

مدیریت ریسک:

فرایند مستندسازی تصمیم های اتخاذ شده همراه با شناسایی و به‌کارگیری معیارهایی که با استفاده از آنها بتوان ریسک را به سطحی قابل قبول رساند.

کنترل:

هر اقدامی که توسط هیئت مدیره، مدیریت ارشد و سایرین برای مدیریت ریسک و افزایش احتمال دستیابی به اهداف سازمان انجام می شود.

نظام راهبری:

مجموعه ای از فرآیندها و ساختارهایی که توسط هیئت مدیره به منظور آگاهی دادن، هدایت، مدیریت و نظارت بر فعالیت های سازمان در جهت تحقق اهداف تعیین شده ایجاد گردد.

 

تعریف حسابرسی عملیاتی:

فرآیند منظم و روشمند ارزیابی اثربخشی، کارایی و صرفه اقتصادی عملیاتی سازمان و گزارش ارزیابی همراه با پیشنهادهای علمی به اشخاص ذیصلاح برای بهبود عملیات.

اثربخشی: عبارت است از میزان دستیابی به اهداف

کارایی: عبارت است از نسبت نتایج به دست آمده از عملیات به منابع مصرف شده. عملیاتی کارا است که با استفاده از روش های بهینه حداکثر بازده را با صرف حداقل منابع تامین کند.

صرفه اقتصادی: عبارت است از تلاش در جهت حداقل کردن هزینه تحصیل و استفاده از منابع سازمان با حفظ کیفیت مناسب.

 

 

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

یک حساب راست تو حساباش نیست!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 6 خرداد 1403