..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ راهکارهای رفع سوءاثر از سوابق چک‌های برگشتی

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

راهکارهای رفع سوءاثر از سوابق چک‌های برگشتی

 

 بانک مرکزی ۶ روش رفع سوءاثر از سوابق چک‌های برگشتی را اعلام کرد.

بر اساس بخشنامه‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تمام امور مربوط به رفع سوء‌اثر از چک‌های برگشتی اشخاص صرفا از طریق شعب و واحدهای تابعه بانک‌ها و به روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

 ۱- تأمین موجودی: مشتری مبلغ کسری موجودی را به سپرده جاری خود واریز کرده و بانک پس از رفع برگشت چک و پرداخت مبلغ آن به ذینفع، نسبت به رفع سوء‌اثر از سابقه چک برگشتی مشتری اقدام می‌کند.

 ۲- ارایه لاشه چک برگشتی: مشتری لاشه چک برگشتی را به بانک ارایه و بانک در قبال آن به وی رسید تحویل می‌نماید.

 ۳- ارایه رضایتنامه محضری ذینفع چک به بانک: درصورت عدم امکان ارایه لاشه چک برگشتی به بانک بنا به دلایلی نظیر مفقودشدن، به سرقت‌رفتن و سوختن، ذینفع چک (شخصی که گواهینامه عدم پرداخت وجه چک به نام او صادر شده است.)

می‌تواند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی، رضایت خود را اعلام کرده و بانک با دریافت رضایتنامه مزبور، نسبت به رفع سوء‌اثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام کند. چنانچه ذینفع چک شخص حقوقی دولتی یا نهاد عمومی غیردولتی باشد، می‌تواند با ارایه نامه رسمی، رضایت خود را اعلام کرده و بانک با دریافت رضایتنامه مزبور، نسبت به رفع سوء‌اثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام کند.

 ۴- واریز مبلغ چک به سپرده قرض‌الحسنه جاری و مسدودکردن آن به مدت ۲۴ماه: چنانچه ارایه لاشه چک و رضایتنامه محضری ذینفع به بانک امکان‌پذیر نباشد، مشروط به آن‌که سپرده قرض‌الحسنه جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و از جانب مراجع قضائی مسدود نشده باشد، مشتری می‌تواند با واریز معادل کسری موجودی به سپرده قرض‌الحسنه جاری خود، درخواست مسدودشدن وجه مزبور را برای پرداخت چک برگشتی ذیربط تا زمان تعیین تکلیف قطعی چک برگشتی و حداکثر به مدت ۲۴ماه به شعبه افتتاح‌کننده ارایه کند، در این شرایط شعبه افتتاح‌کننده موظف است ظرف ۵روز کاری، طی نامه‌ای، تأمین وجه چک را به اطلاع شخصی که گواهینامه عدم پرداخت به نام وی صادر شده است، برای مراجعه به بانک و دریافت وجه چک برساند.

 ۵- ارایه حکم قضائی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی

 ۶- ارایه نامه از مرجع ثبتی ذیصالح موضوع ماده «۳۸۱» آیین‌نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی مبنی بر اجرای چک (با ذکر مشخصات اصلی چک) و لزوم رفع سوءاثر از آن.

 توضیح ۱: درصورتی که مشتری ظرف مدت ۱۰روز کاری پس از برگشت چک، اقدام به تأمین کسری موجودی سپرده قرض‌الحسنه جاری، ارایه لاشه چک یا رضایتنامه محضری ذینفع چک به بانک و… نکند، بانک موظف است اطلاعات مربوط به گواهینامه عدم پرداخت را به سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی ارسال کند.

 

تبصره ۲: بانک مکلف است بنا به درخواست مشتری و به منظور آگاهی وی از سوابق چک‌های برگشتی خود در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی، اقدام به ارایه صورت کامل تعداد و مشخصات چک‌های برگشتی وی با درج تاریخ برگشت چک کند.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

هر حساب‌‏سازی یه دادگاه‌بازی هم داره!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 30 فروردین 1403