..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ نحوه پرداخت عیدی به کارگران

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

به گزارش مهر، با نزدیک شدن به ایام پایانی سال جاری پرداخت عیدی آخر سال میلیونها کارگر و مشمول قانون کار آغاز خواهد شد. نحوه پرداخت عیدی و محاسبه رقم آن در سال 1370 توسط مجلس تعیین و به تصویب رسیده است.

طبق مصوبه مجلس هر کارگر باید در سال به میزان حداقل 2 برابر و حداکثر 3 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، عیدی دریافت کند که این رقم در سال جاری بر پایه حداقل دستمزد 389 هزار و 700 تومانی حداقل 779 هزار و 400 تومان و حداکثر 1 میلیون و 169 هزار و 100 تومان خواهد بود.

برای افرادی که بیش از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان حقوق ثابت و یا پایه و عناوینی از این دست دریافت می کنند میزان عیدی پایان سال نمی تواند طبق قانون بیش از 3 برابر حداقل دستمزد یعنی همان 1 میلیون و 169 هزار و 100 تومان باشد.

پرداخت دو بخشی عیدی پایان سال

برخی بنگاه‌های بزرگ روش پرداخت عیدی پایان سال متفاوت تری را برای کاهش فشار افزایش هزینه های پایان سال خود دارند به نحوی که نیمی از عیدی مصوب قانون کار نیروهای تحت پوشش خود را در پایان شهریورماه و در نیمه اول سال و بخش دیگر را نیز در ماههای پایانی سال پرداخت می کنند.

کارفرمایان می گویند اعمال این روش می تواند به آنها کمک کند تا مدیریت بهتری را بر نحوه هزینه کرد واحد تولیدی داشته باشند و از وارد آمدن فشار ناگهانی ناشی از افزایش هزینه ها در پایان سال جلوگیری کنند. با این حال اعمال این روش تا حدود زیادی مورد علاقه کارگران نیست چرا که اغلب افراد ترجیح می دهند عیدی خود را به صورت یکجا و در یک دو ماه پایانی سال دریافت کنند.

علی دهقان کیا در گفتگو با مهر با بیان اینکه از 21 سال پیش تاکنون مصوبه مجلس، نحوه محاسبه و پرداخت عیدی کارگران و مشمولان قانون کار را مشخص کرده است، گفت: عیدی تنها امتیاز کارگران نسبت به کارمندان محسوب می شود.

کارگرانی که عیدی ندارند

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، اظهار داشت: با اینکه در روزهای گذشته میزان عیدی پایان سال کارمندان به میزان 402 هزار و 500 تومان اعلام شده است، اما کارگران در این بخش مبالغ بهتری نسبت به کارمندان از کارفرمایان بخش خصوصی دریافت می کنند.

دهقان کیا با اشاره به اینکه بخشی از کارگرانی که عیدی دریافت می کنند و مشمول قانون کار هستند، تحت پوشش کارفرمایان دولتی اند، خاطر نشان کرد: با این حال، گروه هایی از کارگران که قراردادهای مشخصی نداشته و یا مورد سوء استفاده کارفرمایان قرار می گیرند از عیدی پایان سال محروم هستند.

این مقام مسئول کارگری در این باره که نپرداختن عیدی به میزان تعیین شده تخلف محسوب می شود، از کارفرمایان خواست از هرگونه اجرای سلیقه ای قانون درباره عیدی پایان سال کارگران بپرهیزند.

شرایط پرداخت عیدی کارگران با مدت همکاری کمتر از یکسال

وی افزود: اگر کارفرمایی پرداخت عیدی نیروی کار را کمتر از 779 هزار و 400 تومان در نظر بگیرد، قطعا مرتکب تخلف شده است و کارگران می توانند در این صورت از طریق ادرات کار شکایت خود را مطرح کنند و قطعا رای به نفع آنان صادر خواهد شد.

با این حال، لازم به توضیح است که تخلف از پرداخت عیدی کمتر از 779 هزار و 400 تومان تنها مشمول آن بخش از نیروهایی می شود که در تمامی ماههای سال و به صورت کامل در بنگاه حضور داشته اند. در غیر این صورت، کارفرما می تواند به نسبت ماههایی که با نیروی خود قرارداد همکاری داشته است، به وی عیدی پرداخت کند؛ هرچند برخی کارفرمایان با نظر خود می توانند به نیروهای با مدت همکاری کمتر از 12 ماه کامل نیز عیدی یکساله پرداخت کنند.

 

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

انجمن‌‏های حسابداری هفت دست، بالندگی و ارتقا هیچی

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 2 مرداد 1403