..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ از سوی سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد اصلاحیه دستورالعمل موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

از سوی سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد اصلاحیه دستورالعمل موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم

دراین اطلاعیه آماده است: با توجه به سوالات و ابهامات مطروحه در خصوص مفاد دستورالعمل اجرائی شماره 24468/200/ص مورخ27/10/90 موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 27 بهمن 80 ، بدین‌وسیله به منظور شفاف‌سازی، تکریم و رعایت حقوق مؤدیان، برخی موارد آن به شرح زیر اصلاح و به دستورالعمل یاد شده الحاق می‌شود:

 – فرم “پیوست شماره 2” مندرج در متن بند (2-3) به شرح پیوست این دستورالعمل تغییر می نماید.

 – متن زیر به عنوان تبصره در ذیل بند (4-3) اضافه می شود: «تبصره – درج شماره اقتصادی اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی که در ایران اقامت و فعالیت اقتصادی ندارند، بر روی صورتحساب صادره الزامی نمی باشد. در اجرای بند 1-5 ، ارسال اطلاعات واردات می باید با درج شماره اختصاصی اشخاص خارجی انجام پذیرد. »

– بند (2-4) به شرح ذیل اصلاح و جایگزین متن قبلی می گردد: «کلیه دستگاه‌های اجرائی مکلفند فهرست معاملات و صورت پرداخت قراردادهای خود را طبق فرم نمونه (پیوست شماره 3 الی5) تا یک ماه پس از پایان هر فصل و همچنین حسب مورد فرم نمونه (پیوست شماره 2) را تا یک ماه از تاریخ انجام معامله، بصورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان ارسال و یا در قالب فایل تولید شده از نرم افزار مربوطه به اداره امور مالیاتی ذیربط تحویل کنند. مسئول حسن اجرای این بند بالاترین مقام دستگاه و نیز با توجه به ماده 14 قانون ارتقاء سلامت نظام اداری ذیحساب مربوطه خواهد بود. »

 – بند (3-4) به شرح ذیل اصلاح و جایگزین متن قبلی می‌شود: «بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری مکلفند ضمن اعلام مبلغ تسهیلات یا تعهدات در زمان درخواست صدور گواهی موضوع تبصره 1 ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم، شماره اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع این دستورالعمل را در قراردادهای اعطای تسهیلات، ایجاد تعهدات یا هر نوع معاملات بانکی اعم از ارزی یا ریالی درج نمایند.»

– موارد زیر به عنوان بند (4-5) و (5-5)به دستورالعمل صدرالاشاره به شرح ذیل الحاق می‌شود: «4-5- برای خریدهای تا میزان 10 درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده 3 قانون برگزاری مناقصات، رعایت مقررات فوق ضرورت ندارد ولی معاملات مذکور را طی یک سطر در فهرست سه ماهه خرید (فرم شماره 4) به صورت تجمیعی به شرح « معاملات کمتر از 10% مبلغ حد نصاب» درج کنند. درصورتی که معاملات اعلام شده به شرح فوق از 10% مبلغ خرید سالیانه مؤدی بیشتر باشد، مؤدی مذکور به عنوان مؤدی دارای ریسک محسوب و اینگونه مؤدیان در اولویت رسیدگی مالیاتی قرارخواهندگرفت. فروشندگانی که مشمول این دستورالعمل هستند در موارد فروش تا میزان 10 درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده 3 قانون برگزاری مناقصات، لزومی به درج شماره اقتصادی خریدار در صورتحساب صادره نداشته و جمع این گونه معاملات را طی یک سطر در فهرست سه ماهه فروش (فرم شماره 3 ) به صورت تجمیعی به شرح « معاملات کمتر از 10%مبلغ حد نصاب» درج نمایند.» « 5-5- با توجه به اطلاعیه مورخ 23/6/1387 سازمان امور مالیاتی کشور موضوع دستورالعمل صدور صورتحساب فروش کالا و ارائه خدمات، صورتحساب‌های صادره توسط ماشین های فروش (POS) مورد استفاده در فروشگاه‌های عرضه کالا به مصرف‌کنندگان نهایی، می‌تواند طبق صورتحساب نمونه شماره 2 دستورالعمل مذکور صادر شود و جمع این گونه معاملات را طی یک سطر در فهرست سه ماهه فروش (فرم شماره 3 ) بصورت تجمیعی درج کنند.».

بدیهی است چنانچه خرید اشخاص حقوقی و مشمولان بندهای الف وب موضوع ماده 95 قانون مالیات‌های مستقیم از این فروشگاه‌ها بالاتراز میزان 10 درصد مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده 3 قانون برگزاری مناقصات باشد، بایستی صورتحساب نمونه شماره 1 را از فروشنده دریافت نمایند. 10 % مبلغ حد نصاب معاملات کوچک در سال 1391 به استناد مصوبه شماره 163735/ت 48567هـ مورخ 21/8/1391 هیئت وزیران 6،700،000 ریال است. تا تعیین حد نصاب هرسال، حد نصاب تعیین شده قبلی ملاک عمل خواهد بود.»

 – در بند 4-6 متن ” موضوع بند (2-2) ” به ” موضوع بند (2-3) ” اصلاح و جایگزین می‌شود.

– بند (6-6) به شرح ذیل اصلاح و جایگزین متن قبلی می‌شود: «در صورت تعدد جرائم در بندهای (1-6)، (3-6)، (4-6) و (5-6) برای یک معامله، حداکثر جریمه قابل مطالبه 10% مبلغ مورد معامله خواهد بود و جرائم موضوع هریک از تخلفات مذکور در بند فوق قابل جمع نخواهد بود. » 

– با توجه به تغییرات به عمل آمده و رعایت حقوق مؤدیان مالیاتی، مهلت ارسال اطلاعات معاملات عملکرد 1391 تا پایان خردادماه 1392 خواهد بود.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

براي يك ناحسابرس، در جامعه رو نمي‌‏بندن!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 5 خرداد 1403