..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ 2 روایت‌ مختلف از سبد کالای دولت به کارگران

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

2 روایت‌ مختلف از سبد کالای دولت به کارگران

به گزارش تسنیم، ارائه سبد کالای حمایتی دولت ازجمله برنامه‌هایی بود که از سوی روحانی در گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه اقتصادی اعلام شد در راستای این موضوع مقرر شد بسته حمایتی در ماه‌هایی بهمن و اسفند به منظور تقویت قدرت خرید مشمولان این طرح از جمله کارگران ارائه شود.

در راستای این خبر مشمولان و گروههای هدف مورد نظر دولت برای دریافت این سبد کالایی افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، مستمری بگیران دولت و بازنشستگان تامین اجتماعی ، کارکنان رسمی،پیمانی و قراردادی و کلیه کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی، دانشجویان متاهل، خبرنگاران و طلاب اعلام شدند.

“کارگران مشمول قانون کار” یکی از جامعه های هدف دریافت سبد کالای دولت هستند اما نکته قابل تامل اینجاست که تکلیف کارگران روزمزد، غیر بیمه‌ای و بدون قرارداد کار که بخش عظیمی در طرح حمایتی دولت تدبیر از اقشار کم درآمد هستند چه می‌شود؟

یکی از مهم ترین گروه های مشمول این طرح مشمولان قانون کار و یا همان کارگران هستند. هر چند که البته مشمولان قانون کار به طور عام شامل افراد کارگر و مشاغل فیزیکی تا مدیران ارشد کشور شاغل در بخش های مختلف می شود که به گفته یکی از مسئولان وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی قرار است تفکیک مشخصی بین مشمولان واقعی و گروه های پُردرآمد صورت گیرد تا این سبد به کارگران واقعی تعلق گیرد.

یک مقام وزارت کار: ۳.۵میلیون کارگر سبد کالا می‌‌گیرند
طی چند هفته گذشته، یک مقام آگاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از قطعی شدن واگذاری سبد ویژه کالایی دولت به ۳.۵ میلیون کارگر حداقل بگیر در ماه های بهمن و اسفند سال جاری خبر داده بود.

این مقام مسئول در وزارت کار به این مطلب هم اشاره کرد که قاعدتا مدیرانی که مانند کارگران مشمول قانون کار هستند از لیست وزارت کار برای دریافت سبد حمایتی مستثنی خواهند شد. وی بیان داشت: در حال برنامه ریزی برای شناسایی همه مشمولان واقعی از جمعیت ۱۲ میلیون نفری کارگران مشمول قانون کار کشور و ارائه لیست نهایی به دولت هستیم.

اما از آنجا که همواره این موضوع برای کارگران غیر بیمه ای حائز اهمیت است؟ کارگران در نامه‌ای خطاب به علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توزیع سبد کالای حمایتی دولت خواستار رعایت عدالت توزیعی در بین همه کارگران شدند.

ربیعی:کارگران بدون قراردادهم سبد کالا می‌گیرند
پس از این نامه بود که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اعلام اینکه در حال شناسایی کارگران بدون قرارداد هستیم تا آنها هم سبد کالا بگیرند، گفت: طبق آخرین بررسی‌ها در کارگروه ویژه مقرر شده که سبد کالا حتی المقدور بر روی کارت‌های بانکی مشمولین پرداخت شود.

نوبخت: تمام کارگران فصلی و قراردادی سبد کالا می‌گیرند
همچنین محمدباقر نوبخت،سخنگوی دولت در برنامه پایش درباره برنامه دولت برای ارائه سبد کالا گفت: تمام کارگران فصلی و قراردادی را در نظر داریم، به تمام کارکنان کشور ــ استخدام کشوری و لشکری ــ، تحت پوشش کمیته امداد و… اگر موارد خاصی باشد مردم می‌توانند به کمیته یا بهزیستی مراجعه کنند و درخواست دریافت سبد را ارائه دهند.

حا‌ج‌علی: یک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگرسبدکالا می‌گیرند
اما تمام تاکیدات مسئولان مبنی بر ارائه سبد کالای حمایتی دولت به تمامی کارگران در حالی مطرح شد که بهمن حاج‌علی با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت اجرای این طرح است امروز در نشست خبری خود به عنوان مدیراجرایی تامین و توزیع سبد کالا با اشاره به اینکه قیمت هر سبد کالایی ۸۰ هزار تومان است گفت: جامعه هدف پیش‌بینی شده در حال حاضر ۱۵ میلیون نفر است و حداکثر تا فردا وزارت کار به عنوان متولی تامین جامعه هدف رقم اصلی را اعلام خواهد کرد.

وی با بیان اینکه جامعه کارگری که مشمول دریافت سبد کالا می‌شوند حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است گفت:‌ اتحادیه مرکزی کارگران (امکان) برای توزیع سبد کالایی کارگران مشخص شده است.

تناقض ها در صحبت‌های مسئولان دولتی به گونه‌ای است که اکنون تکلیف ۱۲ میلیون کارگر مشخص نیست و اگر ارائه سبد کالای دولت به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کارگر بسنده شود تکلیف سایر کارگران چه خواهد شد؟

با این حساب اگریک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر مشمول سبد کالای دولتی شوند، ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر از دریافت این سبد محروم خواهند شد.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

براي يك ناحسابرس، در جامعه رو نمي‌‏بندن!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 2 مرداد 1403