..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ جذابیت اسناد خزانه اسلامی برای سرمایه‌گذاران خارجی

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

جذابیت اسناد خزانه اسلامی برای سرمایه‌گذاران خارجی

امیرهامونی در کنفرانسی در مسقط پایتخت عمان که با محوریت«چگونگی سرمایه‌گذاری در ایران» برگزار شد، با بیان مطلب فوق گفت: فرابورس ایران به‌عنوان یکی از نهادهای مالی توسعه یافته، فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در پسابرجام فراهم کرده است.

مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه دلیل عمده بنگاه‌های اقتصادی برای حضور در بازار سرمایه، دسترسی به تامین مالی راحت‌تر برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای است، هدف از تشکیل فرابورس ایران را فراهم ساختن بستر و سازوکاری ساده‌تر برای پذیرش شرکت‌هایی عنوان کرد که به واسطه نداشتن برخی ویژگی‌ها و شرایط لازم، قادر به پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران نیستند.

وی در ادامه به معرفی بازارهای فرابورس ایران پرداخت و گفت: بازار اول، دوم، سوم، بازار ابزارهای نوین مالی و بازار پایه، پنج بازار این نهاد مالی به شمار می‌روند که در آنها امکان معامله انواع اوراق بهادار فراهم شده است. در بازار اول و دوم سهام شرکت‌هایی که در حال حاضر امکان پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران را ندارند، معامله می‌شود و بازار پایه محلی برای نقل و انتقال سهام سایر شرکت‌های سهامی عام است که در یکی از بازارهای بورس یا فرابورس قادر به پذیرش نبوده‌اند. هامونی درخصوص ویژگی‌های بازار سوم موسوم به بازار عرضه و بازار ابزارهای نوین مالی نیز افزود: بازار سوم بستری برای معامله سهام شرکت‌های دولتی است که این شرکت‌ها طی فرآیند خصوصی‌سازی از دولتی به خصوصی تبدیل می‌شوند.

در بازار جدید ما یا همان بازار ابزارهای مالی نوین نیز انواع صکوک، اوراق قرضه و مشارکت داد و ستد می‌شود. مدیرعامل فرابورس ایران اظهار کرد: در نظر داریم صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (mutual fund) موجود در بازار سرمایه را با ساز و کاری متفاوت پذیرش کنیم.

هامونی با بیان اینکه ارزش بازار ما حدود ۳۳ میلیارد دلار است، توضیح داد: ما تنها در سال گذشته میلادی، ۱۲ میلیارد دلار دادوستد انواع اوراق بهادار داشته‌ایم و حدود ۲ ماهی که از سال ۲۰۱۶ می‌گذرد، ارزش معاملات اوراق بهادار ما در بازارهای پنج‌گانه فرابورس ایران به حدود ۲ میلیارد دلار رسیده است.

مدیرعامل فرابورس ایران عنوان کرد: ما بعد از ترکیه و بازار سهام قاهره، به لحاظ حجم معاملات ثانویه اوراق با درآمد ثابت رتبه بعدی را در میان کشورهای منطقه منا (کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه) دارا هستیم و از این منظر در جایگاه خوبی قرار داریم.

وی ابزارهای مالی فرابورس ایران را در بازار ابزارهای نوین مالی شامل صکوک، اوراق مشارکت، صکوک اجاره، مرابحه و اوراق استصناع عنوان کرد و گفت: از طرف دیگر چند ماهی است معاملات اسناد خزانه اسلامی را در این بازار راه‌اندازی کرده‌ایم که گامی در جهت تشکیل یک بازار بدهی به شمار می‌رود. هامونی درخصوص ویژگی‌های اسناد خزانه اسلامی توضیح داد: این اسناد دارای ضمانت از دولت جمهوری اسلامی ایران هستند و خزانه‌داری کل کشور متعهد شده مبلغ اسمی را در سررسید به دارندگان این اسناد پرداخت کند.

وی تاکید کرد: در واقع این ابزار تنها ابزار مالی محسوب می‌شود که در بازار سرمایه کشورمان دارای ضمانت از طرف دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی است و از این نظر جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد.

وی عنوان کرد: در تاریخ ۲۳ اسفندماه اولین مرحله از این اسناد سررسید خواهند شد و سررسید بقیه اسناد در نمادهای اخزا ۲ تا ۵ در سال آینده صورت خواهند گرفت. ما در حال حاضر همچنین ۵/ ۱ میلیارد دلار اسناد خزانه اسلامی را پذیرش کرده‌ایم و منتظریم سال آینده ۸ میلیارد دلار دیگر اسناد خزانه اسلامی توسط دولت منتشر شود تا در لیست پذیرش فرابورس ایران قرار دهیم.

هامونی با اشاره به اینکه تامین مالی دولت به کمک اسناد خزانه اسلامی مطابق با استانداردهای جهانی صورت گرفته، این مهم را عامل جلب مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی عنوان کرد.

منبع:دنیای اقتصاد

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

حسابدار رسمی نشده، موسسه‌‏ دار شد!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 4 فروردین 1402