..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ جزئیات واگذاری اتکایی اجباری بیمه ها

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

جزئیات واگذاری اتکایی اجباری بیمه ها

 

به گزارش فارس، شورای‌عالی بیمه در اجرای ماده 72 قانون تأسیس بیمه مرکزی و بیمه‌گری، آیین‌نامه نحوه واگذاری بیمه‌های اتکایی اجباری و میزان کارمزد و مشارکت در سود آن” را مشتمل بر 20 ماده و 11 تبصره تصویب کرد.

این آیین‌نامه که جایگزین آیین‌نامه‌های شماره 1، 5 ، 7، 14، 16 و30 شورای عالی بیمه است تاکید فراوانی بر ارائه صحیح و به موقع گزارش عملکرد شرکتهای بیمه در طور ماهانه و منظم دارد.

بر اساس این آیین‌نامه مؤسسات بیمه موظفند تا یک ماه پس از انقضای هر ماه، صورت‌های زیر را برای بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارسال کنند:

1- صورت ‌بیمه‌نامه‌های صادره در طول ماه 

2- صورت تغییرات حاصله طول ماه در ‌بیمه‌نامه‌های موجود

3- صورت خسارات پرداخت شده

مؤسسات بیمه موظفند تا یک ماه پس از انقضای هر سه ماه صورت خسارات معوقه (اعلام شده و پرداخت نشده) تا آخر آن سه ماه را طبق نمونه و به شیوه‌ای که بیمه مرکزی تعیین ‌می‌کند، برای این سازمان ارسال کنند.

در ماده 4 این آیین‌نامه آمده است: مؤسسات بیمه واگذارنده و بیمه مرکزی موظفند حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ دریافت صورت‌حساب، بدهی خود را تسویه نمایند. در غیر این صورت کارمزدهای بیمه اتکایی اجباری مصوب قطعیت نخواهد یافت و هر ماه تأخیر در تسویه بدهی از سوی بیمه مرکزی یا مؤسسات واگذارنده به ترتیب موجب افزایش یا کاهش کارمزدهای مصوب به میزان دو درصد مانده صورت‌حساب خواهد بود.

این گزارش حاکیست مؤسسات بیمه سرزمین اصلی و مناطق‌ آزاد تجاری‌ – صنعتی‌ موظفند ضمن ارسال اطلاعات مربوط به بیمه‌نامه‌هایی که نسبت به مازاد سهمیه بیمه اتکایی اجباری، واگذاری دارند قبل از صدور بیمه‌نامه‌ با تعهدات/سرمایه آنها بیش از مبالغ ذیل، موافقت بیمه مرکزی را در مورد نرخ و شرایط جلب نمایند. در غیراین‌صورت بیمه مرکزی می‌تواند از قبول تمام یا قسمتی از سهم خود از خسارت مربوط به آن بیمه‌نامه خودداری کند و عدم قبول خسارت توسط بیمه مرکزی در تعهد مؤسسه بیمه صادرکننده بیمه‌نامه در مقابل بیمه‌گذار و افراد ذینفع در بیمه تأثیری نخواهد داشت.

* بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی، مهندسی و نفت، گاز و پتروشیمی با سرمایه/ تعهد بیش از 2500 میلیارد ریال

* بیمه‌نامه‌های کشتی: با تعهد بیش از 200 میلیارد ریال برای هر کشتی و 1000 میلیارد ریال برای هر ناوگان

* بیمه‌نامه‌‌های هواپیما: با مجموع تعهدات بدنه و مسئولیت بیش از 40 میلیارد ریال برای هر هواپیما و 180 میلیارد ریال برای هر ناوگان هواپیمایی

* بیمه‌نامه‌های باربری: با سرمایه بیش از 300 میلیارد ریال برای هر حمل

همچنین مؤسسات بیمه باید خسارات بیش از دو میلیارد ریال خود را در اسرع وقت به اطلاع بیمه مرکزی برسانند و هرگاه مؤسسه بیمه‌ای ناگزیر به پرداخت خسارتی بیش از پنج میلیارد ریال شود، ‌می‌تواند از بیمه مرکزی درخواست کند که سهم خود در خسارت فوق را قبل از انقضای یک ماه پرداخت کند.

چنانچه ضریب خسارت سالانه مؤسسه بیمه در هریک از رشته‌های غیر زندگی (به جز شخص ثالث) بین 70 تا 85 درصد باشد، کارمزد بیمه اتکایی اجباری آن رشته معادل 80 درصد کارمزد مصوب و چنانچه ضریب خسارت هر رشته بیشتر از 85 درصد باشد، کارمزد بیمه اتکایی اجباری آن معادل 60 درصد کارمزد مصوب خواهد بود.

طبق ماده 16 آیین‌نامه چنانچه ضریب خسارت سالانه رشته شخص ثالث در هر مؤسسه بیمه بین 90 تا 100 درصد باشد، کارمزد بیمه اتکائی اجباری این رشته معادل 90 درصد کارمزد مصوب و چنانچه ضریب خسارت سالانه آن بیش از 100 درصد باشد، کارمزد بیمه اتکائی اجباری آن، معادل 80 درصد کارمزد مصوب خواهد بود.

این گزارش می‌افزاید مؤسسات بیمه موظفند بدهی‌های معوق ناشی از عملیات اتکایی اجباری خود را تا پایان سال 1391 به بیمه مرکزی بپردازند، مگر آن که در خصوص پرداخت، موافقت بیمه مرکزی را به نحو دیگری جلب کنند. در غیر این صورت بیمه مرکزی می‌تواند از تاریخ 1/1/1392 صورت‌حساب‌های بیمه اتکایی اجباری را بر اساس 75 درصد کارمزد‌های مصوب شورای عالی بیمه تهیه و در محاسبات منظور کند.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

یک حساب راست تو حساباش نیست!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 6 خرداد 1403