..:: این سایت بمنظور تسهیل در دسترسی سریع فعالان کسب و کار به تمام درگاه های تجاری ، مالیاتی ، بیمه ای ، اداری و همچنین میز کار الکترونیک برای متخصصین مالی اداری طراحی و راه اندازی گردیده است ::..

___ نصف بودن ارث زن به چه دلیل است

تالار خدمات امور مالیاتی
تالار خدمات تولید و تجارت
تالار خدمات قوه قضاییه
پست الکترونیک
آخرین اخبار

به دلیل بالا بودن مخارج و احتیاجات مالی مرد اسلام سهم الارث مرد را بیشتر از زن قرار داده است.

یکی از موضوعاتی که مورد اعتراض سازمان های مدافع حقوق بشر و مدعیان تساوی حقوق زن و مرد قرار گرفته، مسئله سهم الارث زن در اسلام است که معادل نصف سهم الارث مرد است و در نظام مقدس جمهوری اسلامی طبق ماده 907 قانون مدنی صراحتاً به این موضوع اشاره شده است.

پیوندی کارشناس مسائل حقوق در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران درباره علت نصف بودن ارث زن گفت: اسلام احکام ارث را براساس جنسیت، زن یا مرد بودن وضع نکرده بلکه براساس مسئولیت مالی و موقعیتی است که این دو در خانواده دارند.

وی ادامه داد: موضوع نصف شدن ارث زنان به معنای ناقص بودن شخصین و ارزش زنان نیست بلکه در دین اسلام شخصیت انسانی زن در برابر با مرد بوده و در رسیدن به درجات کمال انسانی هیچ تفاوتی بین این دو جنس قرار داده نشده است.

پیوندی افزود: با توجه به مسئولیت های اقتصادی مانند پرداخت نفقه، مهریه، شرکت در جهاد و نیز پرداخت حقوق واجب اجتماعی که مردان بر عهده دارند دین اسلام برای ایجاد تعادل میان مسئولیت و حق، این احکام را وضع نموده است.

وی تصریح کرد: طبیعی است که دین اسلام وقتی مسئولیت مالی بیشتری را بر دوش مردان قرار داده حق بیشتری را نیز در ارث در نظر گرفته است تا بین مسئولیت و حق تعادل برقرار شود.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: قانون ارث، موضوع مالی و اقتصادی است که در اسلام برپایه عدالت اجتماعی بنیان نهاده شده و در آن مسئولیت های اجتماعی و خانوادگی هر یک از مرد و ز ن رعایت شده است و سهم زنان که هیچ مسئولیت اقتصادی بردوش ندارند کاملاً منصفانه بوده و ضامن کرامت و عزت نفس زن مسلمان است.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on print
پرینت
Share on whatsapp
واتساپ
تالار خدمات تامین اجتماعی
تالار خدمات اداری
تولید کنندگان نرم افزار
درخواستها
ضرب المثل های حسابداری

چه علی‌‏ الراسیه كه ممیزش هم گريه مي‌‏كنه!

تالار خدمات مهندسین مشاور
توصیه امروز به مدیران
وقت طلاست
مهارت های رایانه ای
ساعت و تاریخ
امروز: 3 مرداد 1403